Hiljade hotelskih radnika u Kaliforniji štrajkuju

Hiljade hotelskih radnika u Kaliforniji štrajkuju

Oko 15.000 hotelskih radnika štrajkuje u američkoj državi Kaliforniji, tražeći veće plate i veće beneficije zbog obustave rada zbog čega se hoteli bore da prihvate goste oko užurbanog praznika 4. jula.

Sindikat koji predstavlja hotelske radnike u državi, UNITE HERE Local 11, rekao je da je štrajk, koji je počeo u nedelju, bio „najveći štrajk više hotela” u njegovoj istoriji. Dodaje se da njeni radnici, među kojima su portparoi, agenti na recepciji i sobarice, traže „bolje plate, zdravstvene beneficije, penzije i bezbedna radna opterećenja“.

Sindikat je takođe zatražio trenutno povećanje plata po satu od 5 dolara; potez za koji kaže da je neophodan zbog spiralnih troškova stanovanja u državi. Poslodavci su, u međuvremenu, kritikovali radnički pokret, tvrdeći da odbija da pregovara u vezi sa njegovim zahtevima.

„Naše članove je prvo uništila pandemija, a sada pohlepa njihovih šefova“, rekao je u saopštenju Kurt Petersen, kopredsednik UNITE HERE Local 11. Dodao je da je „industrija dobila pomoć, dok smo mi dobili rezove“. Sindikat je prošlog meseca glasao za odobravanje štrajka.

Kit Grosman, portparol koji predstavlja 44 preduzeća pogođena štrajkom, rekao je da su hoteli „potpuno spremni da nastave sa radom“ i da će „brinuti o našim gostima sve dok ovaj poremećaj traje“. Sve u svemu, štrajk pogađa više od 60 hotela i oko polovine od 32.000 radnika koje sindikat predstavlja u državi.

Odlazak dolazi usred užurbanih proslava praznika 4. jula u Sjedinjenim Državama. Takođe se poklapa sa velikom anime konvencijom koja je privukla veliki kontingent posetilaca u Los Anđeles.

U poruci na svojoj veb stranici, sindikat je zamolio goste da „ne jedu, spavaju ili se sastaju“ u hotelima uključenim u štrajk, od kojih su mnogi angažovali radnike na određeno vreme da pokriju odsutno osoblje.

Štrajk je najnovija industrijska akcija koja pogađa Kaliforniju. Početkom maja, Savez američkih pisaca (VGA) započeo je štrajk koji je uticao na televizijsku i filmsku industriju u državi i šire. Bilo je i štrajkova u kojima je školski okrug u Los Anđelesu zatvoren na tri dana nakon pritužbi radnika, uključujući vozače autobusa i čuvare, i nastavnike u Ouklandu.