Misteriozni simptomi takozvanog Havanskog sindroma koje su iskusile američke diplomate poslednjih godina povezani su sa ruskom obaveštajnom jedinicom, navodi se u zajedničkoj medijskoj istrazi objavljenoj u ponedeljak.
Havanski sindrom je prvi put prijavljen 2016. godine kada su američke diplomate u glavnom gradu Kube prijavile da su se razbolele i da su čule prodorne zvukove noću, što je izazvalo spekulacije o napadu stranog entiteta koristeći nespecificirano sonarno oružje.
Osoblje ambasada u Kini, Evropi i američkoj prestonici Vašingtonu kasnije je prijavilo druge simptome, uključujući krvave nosove, glavobolje i probleme sa vidom.
Diplomate su možda bile na meti ruskog zvučnog oružja, navodi se u zajedničkom izveštaju Insajdera, Der Spiegel-a i CBS-a 60 minuta.
Istraga koja je trajala godinu dana „otkrila je dokaze koji sugerišu da neobjašnjivi anomalni zdravstveni incidenti, takođe poznati kao Havanski sindrom, mogu da potiču od upotrebe usmerenog energetskog oružja kojim raspolažu pripadnici (ruske GRU) jedinice 29155“, navodi se u izveštaju.
Ruska jedinica 29155 odgovorna je za inostrane operacije i okrivljena je za nekoliko međunarodnih incidenata, uključujući pokušaj trovanja prebega Sergeja Skripalja u Britaniji 2018.
Moskva je u ponedeljak te optužbe odbacila kao „neosnovane“.
„O ovoj temi se u štampi govori već dugi niz godina. I od samog početka se najčešće vezuje za rusku stranu“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na konferenciji za novinare.
Ali niko nikada nije objavio nijedan ubedljiv dokaz, tako da sve ovo nije ništa drugo do neosnovana i neosnovana optužba“, rekao je on.
Vašington je zatvorio svoju kancelariju za imigraciju u Havani 2018. zbog promene američke politike prema Kubi i takođe kao odgovor na strahove u to vreme da je Havanski sindrom“ rezultat mikrotalasnog ili drugog elektronskog napada.
Američki obaveštajci su takođe 2022. rekli da je intenzivna usmerena energija iz spoljašnjeg izvora mogla da izazove neke slučajeve Havanskog sindroma, zvanično poznatog kao anomalni zdravstveni incidenti (AHI).
Ali obaveštajne agencije su u martu 2023. zaključile da „nema verodostojnih dokaza da strani protivnik ima oružje ili uređaj za prikupljanje koji izaziva AHI“.
Vašington je najavio ponovno otvaranje svoje imigracione kancelarije u Havani u avgustu 2023.
Zajednička istraga sugeriše da su se prvi slučajevi Havanskog sindroma možda dogodili u Nemačkoj dve godine ranije od slučajeva prijavljenih u Havani 2016. po kojima je sindrom dobio ime.
„Verovatno je bilo napada dve godine ranije u Frankfurtu u Nemačkoj, kada je službenik američke vlade stacioniran u tamošnjem konzulatu onesvestio nešto slično snažnom energetskom snopu“, navodi se u izveštaju.
Nev Yorker je u julu 2021. izvestio da je oko dvadesetak američkih obaveštajnih službenika, diplomata i drugih vladinih zvaničnika u Austriji prijavilo probleme slične Havanskom sindromu otkako je predsednik Džo Bajden preuzeo dužnost iste godine.
Sjedinjene Države su angažovale medicinske i naučne stručnjake da prouče navodne napade, a pogođeni su opsežno ispitani kako bi pokušali da razumeju njihove nevolje.