Stanovnici Aljaske i posetioci mogli bi biti svedoci fascinantnog veštačkog sjaja vazduha na nebu nad Aljaskom tokom četvorodnevne istraživačke kampanje koja počinje ovog vikenda. Tim naučnika iz Univerziteta Aljaske Ferbanks i drugih priznatih univerziteta iz SAD-a sprovešće niz eksperimenata fokusiranih na jonosferu, oblast atmosfere između 30 i 350 milja iznad površine Zemlje.
Cilj ovih eksperimenata je istraživanje mehanizama u jonosferi koji izazivaju optičke emisije, kao i razumevanje kako određeni plazma talasi mogu pojačati talase niske frekvencije. Takođe će se istraživati kako sateliti mogu koristiti plazma talase u jonosferi za otkrivanje i izbegavanje sudara.
HAARP (High-Frequency Active Auroral Research Program) će koristiti svoje instrumente za stvaranje veštačkog sjaja vazduha, sličnog prirodnoj aurori, na visokofrekventnim radio prenosima. Veštački sjaj vazduha će biti vidljiv do 300 milja od HAARP postrojenja u Gakoni, pružajući fascinantan prizor na nebu.
Sjaj vazduha će se pojaviti kao bleda crvena ili zelena mrlja i može se najlakše videti sa strane, zbog karakteristika ljudskog oka. Ugao vidljivosti zavisiće od udaljenosti osoba od HAARP postrojenja.
Naučnici će koristiti različite frekvencije u prenosima HAARP-a, varirajući između 2,8 i 10 megaherca, u zavisnosti od uslova u jonosferi i geomagnetnih uslova u realnom vremenu.
Ova istraživačka kampanja podržana je petogodišnjim grantom od 9,3 miliona dolara dodeljenim Geofizičkom institutu Univerziteta Aljaske Ferbanks od strane Nacionalne naučne fondacije. HAARP se koristi za istraživanje gornje atmosfere Zemlje i geoprostornog okruženja.
Stanovnici Aljaske i posetioci koji se nalaze u toj oblasti mogu proveriti Federalnu upravu za avijaciju kako bi saznali detalje o privremenim ograničenjima letova tokom trajanja ovih eksperimenata. Očekuje se da će ovaj veštački sjaj vazduha pružiti jedinstven prizor na nebu Aljaske.