Grupe potrošača optužuju Temu da manipuliše kupcima

Grupe potrošača optužuju Temu da manipuliše kupcima

Evropske potrošačke grupe optužile su u četvrtak kinesku aplikaciju za kupovinu Temu da koristi „manipulativne tehnike“ da primora korisnike da troše više i druga kršenja značajnog zakona EU o tehnologiji.

Jedna od najbrže rastućih aplikacija, Temu je ušla na tržište EU tek u aprilu 2023. i kaže da ima u proseku oko 75 miliona aktivnih korisnika mesečno u bloku od 27 zemalja.

Evropska krovna grupa za prava potrošača BEUC podnela je žalbu Evropskoj komisiji, dok je 17 organizacija članica u Evropi, uključujući Francusku, Nemačku i Španiju, učinilo isto sa nacionalnim vlastima.

Grupe optužuju Temua za „neuspeh u zaštiti potrošača i za korišćenje nezakonitih manipulativnih praksi“, poznatih kao mračni obrasci, i zahtevaju istragu.

Oni veruju da Temu narušava ili narušava sposobnost potrošača da donose „slobodne i informisane odluke“ dok kupuju onlajn, što predstavlja kršenje ogromnog zakona EU o onlajn sadržaju poznat kao Zakon o digitalnim uslugama (DSA).

Prema DSA, sve digitalne platforme moraju brzo ukloniti nezakonit sadržaj, biti transparentnije u pogledu načina na koji koriste podatke korisnika i osigurati sigurnost kupaca na mreži.

Platforma ne pruža dovoljno informacija o trgovcima na Temu, „često ostavljajući potrošače u mraku o tome od koga kupuju proizvode“, rekao je BEUC.

I nema dovoljno informacija o tome kako funkcioniše njegov „neprozirni“ sistem preporuka, dodaje se, koji je obavezan prema DSA.

Temu, u vlasništvu kineske PDD Holdings, već je bio pod pritiskom u Evropi.

Nemačke grupe potrošača upozorile su Temu ranije ove godine na slične probleme, što je dovelo do toga da je platforma objavila da više neće prikazivati obaveštenja koja govore potrošačima da „Požurite! Preko 126 ljudi ima ovaj artikal u korpi za kupovinu“.

Suočio se sa žestokim nadzorom na drugim mestima, uključujući Aziju i Sjedinjene Države.

Južnokorejski regulatori su u aprilu počeli da istražuju Temua zbog sumnje u lažno oglašavanje i nepoštenu praksu.

Očekuje se da će EU dodati Temu na svoju listu „veoma velikih“ digitalnih platformi u okviru DSA, što će primorati kompaniju da se pridržava strožih pravila, uključujući pružanje redovnih informacija o tome kako ublažava rizike.

Brisel je već dodao onlajn maloprodaju Shein osnovanu u Kini na tu listu, koja takođe uključuje AliExpress, Amazon, Facebook, Instagram i Jutjub među ukupno 23 platforme.