Grupa za zaštitu životne sredine poziva Kaliforniju da ograniči uzgoj badema i lucerke

Grupa za zaštitu životne sredine poziva Kaliforniju da ograniči uzgoj badema i lucerke

Dok suša i klimatske promene nastavljaju da izazivaju pustoš u vodosnabdevanju Kalifornije, grupa za zaštitu životne sredine poziva državu da ograniči uzgoj žednih useva poput badema i lucerke, rekavši da poljoprivredna industrija guta većinu zaliha države na račun stanovnika.

Velika poljoprivredna preduzeća i fabričke farme — kao i operateri za naftu i gas — među najvećim su korisnicima vode u državi i stoga bi trebalo da podnesu veće žrtve, tvrdi se u izveštaju neprofitne organizacije Food and Vater Vatch. Grupa zahteva da guverner Gevin Njusom razvije novu politiku vode koja će zaustaviti ekspanziju poljoprivrede i industrije fosilnih goriva, dok ispunjava obećanje države da će svim stanovnicima obezbediti čistu, bezbednu i pristupačnu vodu.

„Kalifornija treba da izvrši temeljna preispitivanja i promene u našoj vodovodnoj infrastrukturi, a guverner trenutno ima ovlašćenje da odmah reaguje“, rekao je Chirag Bhakta, direktor organizacije za Kaliforniju. „Kalifornija je trenutno zaglibljena u dugotrajnu sušu, i iako je to slučaj, država i dalje zloupotrebljava milijarde i milijarde galona vode koja ide u fosilna goriva i velike poljoprivredne sektore.

Izveštaj, objavljen u sredu, dolazi u trenutku kada država oseća sve veći pritisak da smanji količinu vode koju uzima iz reke Kolorado, a uzgajivači se bore sa ograničenjima.

Autori izveštaja su otkrili da su proširene površine za orašaste plodove poput badema i pistacija koristile 520 milijardi galona više vode u 2021. nego u 2017. godini, što ukazuje da se proširenje dešava uprkos smanjenim zalihama vode. To je dovoljno za snabdevanje više od 34 miliona ljudi, ili skoro 90 odsto stanovništva Kalifornije, tokom godinu dana, navodi se u izveštaju.

Izveštaj Food and Vater Vatch-a takođe je otkrio da lucerka koristi u proseku 945 milijardi galona vode godišnje i da mega-mlekare troše više od 142 miliona galona dnevno za održavanje svojih krava, dok su naftne i gasne kompanije potrošile 3 milijarde galona između 2018. i 2021. za operacije bušenja.

Andrev Aires, istraživač na Institutu za javnu politiku Kalifornijskog centra za politiku vode, rekao je da je fer istaći potrošnju vode u poljoprivredi, ali da je „takođe važno zapamtiti sve prednosti koje dobijamo od korištenja vode u ovim aplikacijama.“

Kalifornija uzgaja više od 80% badema u svetu i veliki deo nacionalnog voća, povrća i drugih orašastih plodova.

„Posebno zimi, Kalifornija proizvodi većinu stvari poput zelene salate i drugog lisnatog povrća koje bi inače bilo veoma teško dobiti tokom cele godine“, rekao je on.

Stiv Lajl, portparol kalifornijskog odeljenja za hranu i poljoprivredu, rekao je u mejlu da je „kultura očuvanja“ decenijama pokretala poljoprivredu države.

On je citirao podatke iz Odeljenja za vodne resurse koji pokazuju da su farmeri i stočari koristili 14% manje vode u periodu od 35 godina, dok su prinose povećali za 38%, a da su u periodu od 20 godina uzgajivači badema smanjili količinu vode koja se koristi za uzgajati funtu badema za 33%.

Industrija je „posvećena postizanju još 20% smanjenja do 2025. godine“, rekao je on, dodajući da „vodoefikasno mikro-navodnjavanje trenutno koristi 85% farmi badema u Kaliforniji“.

Što se tiče farmi mleka, voda koja se koristi za proizvodnju mleka smanjila se za 88 odsto u periodu od 50 godina, rekao je Lajl.

Iako poljoprivreda predstavlja samo oko 3% bruto domaćeg proizvoda Kalifornije, ona obezbeđuje oko 11% hrane u zemlji, više od bilo koje druge države. Kalifornija je takođe glavni proizvođač nekoliko useva u zemlji, uključujući bademe, artičoke, masline i orahe.

Ali poljoprivreda je takođe žedan sektor, koji čini oko 80% vode koja se u državi izdvaja za ljudsku potrošnju. Iako to zvuči kao ogroman udeo, to nije jedinstveno za Kaliforniju, rekao je Tomas Harter, profesor na Odseku za zemljište, vazduh i vodene resurse na UC Davisu.

„Svako mesto u svetu gde imate navodnjavanje poljoprivrede, to će biti dominantan korisnik vode, samo zbog prirode uzgoja namirnica uz navodnjavanje“, rekao je on.

U Kaliforniji, većina te vode dolazi iz podzemnih vodonosnih slojeva, na koje se država više oslanja tokom sušnih godina. Prekomerno pumpanje podzemnih voda u nekim delovima države isušuje bunare u rekordnom broju, što dovodi do sleganja zemljišta i šteti divljim životinjama i ekosistemima.

Kao odgovor na problem, država je 2014. godine usvojila Zakon o održivom upravljanju podzemnim vodama, koji ima za cilj da reguliše količinu crpljenja podzemnih voda u Kaliforniji. Ali vremenski okvir za implementaciju obuhvata više od dve decenije, što je dovelo do ludila bušenja bunara od strane mnogih koji se nadaju da će iskoristiti zalihe pre nego što budu prekinute.

Autori izveštaja kažu da vremenski okvir „nije daleko od zaštite podzemnih voda odlaganjem akcija do 2040. godine“. Oni tvrde da SGMA stavlja industriju ispred ljudi. „Domaćinstva sa niskim resursima, obojeni ljudi i zajednice koje su već opterećene ekološkim nepravdama imaju veće šanse da se suoče sa ozbiljnim uticajima suše i nestašice vode“, napisali su.

Lajl je rekao da se SGMA već sprovodi i da je Odeljenje za vodne resurse zahtevalo od agencija za održivost podzemnih voda da podnesu planove za zaštitu vode za piće za ugrožene zajednice. Agencije za vodu moraju ispuniti svoje ciljeve održivosti u narednih 20 godina, rekao je on.

Izveštaj se takođe bavi mlečnom industrijom, čiji su proizvodi predstavljali najveći iznos državnih novčanih prihoda u poljoprivredi u 2021. godini sa 7,57 milijardi dolara, prema Ministarstvu za hranu i poljoprivredu.

Harter je rekao da nema sumnje da hrana životinjskog porekla, u celini, ima veći vodeni otisak od one biljne.

„Ne reklamiram se protiv životinjskih proizvoda, ali mislim da je važnije pronaći, dugoročno gledano, bolju ravnotežu između (dva) koja nam omogućava da budemo održivi, ne samo u Kaliforniji već i širom sveta, “ rekao je.

Kao i mlekara, mnogo useva uzgajanih u državi šalje se u inostranstvo. Prema izveštaju, više od polovine badema iz države se izvozi, što je oko 800 milijardi galona vode godišnje. Alfalfa se takođe često izvozi, sa oko 35% kalifornijskih proizvoda od sena koji se šalju u inostranstvo 2020.

Iako je lucerki potrebno mnogo vode za rast, ona ima visok povrat na osnovu količine vode koja se primenjuje, rekao je Daniel Putnam, specijalista za kooperativno proširenje na Univerzitetu Kalifornije u Dejvisu koji se fokusira na lucerku. Duboki korenski sistemi biljke su takođe dobri za zdravlje zemljišta.

Ali on je priznao da se način uzgoja useva, koji se najčešće odvija kroz sisteme za navodnjavanje navodnjavanjem gravitacijom, može poboljšati „preko pažljivijih sistema za navodnjavanje“ i povećanjem prinosa.

„Zato su uzgajivači radili na nadzemnom navodnjavanju, radili su na podzemnom navodnjavanju kap po kap, a u mojoj knjizi, sve ovo obećava mnogo“, rekao je on.

Ali iako ima prostora za poboljšanje, Putnam je naglasio da poljoprivreda koristi mnogo vode jer je potrebno mnogo vode da bi se uzgajalo skoro sve.

Čak i kod gradskog korišćenja vode, većina je za uređenje, većina ide na biljke“, rekao je on. „I postoji razlog za to — biljkama je potrebno mnogo vode, a to je jednostavno tako. … Sistemi ishrane zahtevaju vodu.“

Preporuke koje je izveštaj izneo za Nevsom i državne agencije uključuju okončanje novih bušenja gasa i nafte i zabranu novih mega mlekara; obezbeđivanje da prava na vodu i alokacije koriste javnosti; i jačanje zaštite podzemnih voda.

Na saveznom nivou, pozvao je Kongres da usvoji zakone kao što je Zakon o pristupačnosti vode, transparentnosti, jednakosti i pouzdanosti koji bi „u potpunosti finansirao naše sisteme za vodu i otpadne vode, vratio sisteme vode pod kontrolu javnosti, pomogao da se osigura pristup vodi i pristupačnost i povratiti posvećenost savezne vlade zaštiti vode.“

Bhakta je rekao da problemi vodosnabdevanja u Kaliforniji zahtevaju preispitivanje i restrukturiranje načina na koji se voda koristi u državi. „Naša glavna poenta je da svakodnevne Kalifornijce treba da stavimo ispred profita kompanija za fosilna goriva i velikih poljoprivrednih korporacija.“