Švedski Okružni sud u Malmeu ponovo je izrekao kaznu klimatskoj aktivistkinji Greti Tunberg zbog njenog ponašanja tokom ekološkog protesta na jugu zemlje. Sud je naložio Tunberg da plati kaznu od 2.250 kruna (206 dolara) zbog neposlušnosti prema policiji.
Greta Tunberg, koja je već ranije kažnjena za sličan prekršaj, učestvovala je u protestu 24. jula na naftnom terminalu u Malmeu, gde su aktivisti blokirali pristup sedenjem, što je dovelo do intervencije policije.
Tunberg je 15. septembra optužena za neposlušnost prema policiji kada je odbila da se povinuje njenim zahtevima i skloni se sa prilaza terminalu, nakon čega su je dvojica uniformisanih policajaca odvukla.
Greta Tunberg (20) priznala je svoje postupke, ali je negirala krivicu. Ona je istakla da je borba protiv naftne industrije oblik samoodbrane od egzistencijalne i globalne pretnje koju predstavlja klimatska kriza.
„Nauka je na našoj strani i moral je na našoj strani. Ništa na svetu to ne može da promeni i tako je“, rekla je Tunberg nakon izricanja presude, ističući svoju spremnost da nastavi svoj aktivizam nezavisno od mogućih kazni.
Isti sud je već ranije kaznio Gretu Tunberg sa 2.500 kruna (oko 230 dolara) zbog sličnih incidenata tokom protesta prethodnog meseca.
Tunberg se sada upućuje u susednu Norvešku, gde će se pridružiti protestu starosedelaca severnih predela planete – naroda Samija, zbog izgradnje vetroparka sa 151 turbinom, koji prema njihovom mišljenju ugrožava njihov tradicionalni način života sa irvasima. Aktivisti ističu da prelazak na zelenu energiju ne bi smeo da ide na štetu prava starosedelaca.
Pre dve godine, Vrhovni sud Norveške je potvrdio da je izgradnjom vetroparka narušeno prava Samija koji vekovima koriste zemlju za ispašu irvasa, ali Norveška vlada nije planirala da ukloni sporni vetropark.
Greta Tunberg ostaje inspiracija svetskom omladinskom pokretu koji zahteva odlučnije akcije u borbi protiv klimatskih promena.