Gigantski talas u Tihom okeanu bio je najekstremniji ‘odmetnički talas’ zabeležen

Gigantski talas u Tihom okeanu bio je najekstremniji ‘odmetnički talas’ zabeležen

U novembru 2020., nakaradni talas je izašao iz vedra neba, podigavši usamljenu bovu sa obale Britanske Kolumbije visoku 17,6 metara (58 stopa).

Četvorospratni vodeni zid konačno je potvrđen u februaru 2022. godine kao najekstremniji odmetnički talas ikada zabeležen u to vreme.

Smatra se da se takav izuzetan događaj dešava samo jednom u 1.300 godina. I osim da se bova nije provozala, možda nikada ne bismo ni saznali da se to dogodilo.

Vekovima se skitnički talasi smatrali samo nautičkim folklorom. Taj mit je postao činjenica tek 1995. godine. Prvog dana nove godine, talas visok skoro 26 metara (85 stopa) iznenada je udario u platformu za bušenje nafte otprilike 160 kilometara (100 milja) od obale Norveške.

U to vreme, takozvani Draupnerov talas je prkosio svim prethodnim modelima koje su naučnici sastavili.

Od tada je zabeleženo još na desetine talasa (neki čak i u jezerima), i dok onaj koji je izronio u blizini Uclueleta, ostrvo Vankuver nije bilo najviše, njegova relativna veličina u poređenju sa talasima oko njega bila je bez presedana.

Naučnici definišu lažni talas kao bilo koji talas koji je dvostruko veći od talasa koji ga okružuju. Draupnerov talas je, na primer, bio visok 25,6 metara, dok su njegovi susedi bili samo 12 metara.

Za poređenje, Ucluelet talas je bio skoro tri puta veći od svojih vršnjaka.

„Srazmerno tome, Ucluelet talas je verovatno najekstremniji talas koji je ikada zabeležen“, objasnio je fizičar Johanes Gemrih sa Univerziteta Viktorija 2022.

„Samo nekoliko nevaljanih talasa u državama na otvorenom moru je direktno primećeno, i ništa ove veličine.

Danas, istraživači još uvek pokušavaju da otkriju kako se formiraju lažni talasi kako bismo mogli bolje predvideti kada će se pojaviti. Ovo uključuje merenje lažnih talasa u realnom vremenu i pokretanje modela na način na koji ih vetar podiže.

Istraživački institut pod nazivom MarineLabs postavio je plutaču koja je podigla talas Ucluelet na moru zajedno sa desetinama drugih u pokušaju da sazna više o opasnostima u dubinama.

Čak i kada se čudni talasi pojave daleko od obale, oni i dalje mogu uništiti pomorske operacije, vetroelektrane ili naftne platforme. Ako su dovoljno veliki, mogu čak ugroziti živote ljudi na plaži.

Srećom, ni Ucluelet ni Draupner nisu izazvali nikakvu ozbiljnu štetu ili odneli živote, ali drugi talasi nevaljalaca jesu.

Za neke brodove koji su nestali 1970-ih, na primer, sada se smatra da su potopljeni od strane iznenadnih, nadolazećih talasa. Ostaci plutajuće olupine izgledaju kao delo ogromne bele kape.

Nažalost, studija iz 2020. predviđa da će se visine talasa u severnom Pacifiku povećati sa klimatskim promenama, što sugeriše da talas Ucluelet možda neće zadržati svoj rekord onoliko dugo koliko sugerišu naša trenutna predviđanja.

Eksperimentalno istraživanje objavljeno prošle godine sugeriše da ovi monstruozni talasi mogu biti i do četiri puta veći nego što se ranije mislilo.

„Nameravamo da poboljšamo bezbednost i donošenje odluka za pomorske operacije i obalne zajednice kroz široko rasprostranjeno merenje svetskih obala“, rekao je izvršni direktor MarineLabs-a Skot Biti.

„Snimanje ovog talasa koji se dešava jednom u milenijumu, upravo u našem dvorištu, je uzbudljiv pokazatelj moći obalne inteligencije da transformiše bezbednost u moru.