Evropski svemirski teleskop Euclid spreman za lansiranje kako bi istražio ‘mračni univerzum’

Evropski svemirski teleskop Euclid spreman za lansiranje kako bi istražio ‘mračni univerzum’

Raketa SpaceX na Floridi bila je spremna za lansiranje u subotu, noseći orbitalni teleskop napravljen da rasvetli misteriozne kosmičke pojave poznate kao tamna energija i tamna materija, nevidljive sile koje naučnici kažu da čine 95 odsto poznatog univerzuma.

Teleskop nazvan Euclid, instrument Evropske svemirske agencije (ESA) nazvan po drevnom grčkom matematičaru zvanom „otac geometrije“, bio je u paketu u tovarnom prostoru rakete Falcon 9 koja je bila postavljena za poletanje oko 11:00 EDT (15:00 GMT). sa stanice svemirskih snaga Cape Canaveral.

Očekuje se da će novi uvidi iz misije vredne 1,4 milijarde dolara, osmišljene da traju najmanje šest godina, transformisati astrofiziku i možda razumevanje same prirode same gravitacije.

Ako sve prođe kako je planirano, Euklid će biti pušten nakon kratke vožnje u svemir na jednomesečno putovanje do svog odredišta u solarnoj orbiti na skoro 1,6 miliona km od Zemlje – položaj gravitacione stabilnosti između Zemlje i Sunca nazvana Lagranžova tačka dva, ili L2.

Odatle, Euklid je dizajniran da istražuje evoluciju onoga što astrofizičari nazivaju „mračnim univerzumom“, koristeći širokougaoni teleskop za istraživanje galaksija udaljenih čak 10 milijardi svetlosnih godina od Zemlje preko ogromnog prostranstva neba izvan našeg sopstvenu galaksiju Mlečni put.

Letelica od 2 tone je takođe opremljena instrumentima dizajniranim da mere intenzitet i spektre infracrvene svetlosti iz tih galaksija na način koji će precizno odrediti njihove udaljenosti.

Misija se fokusira na dve osnovne komponente mračnog univerzuma. Jedna je tamna materija, nevidljiva, ali teoretski uticajna kosmička skela za koju se smatra da daje oblik i teksturu kosmosu. Druga je tamna energija, jednako zagonetna sila za koju se veruje da objašnjava zašto se širenje univerzuma, kako su naučnici naučili 1990-ih, već dugo ubrzava.

Mogućnosti misije se ogledaju u ogromnosti Euklidovog istraživanja. Naučnici procenjuju da tamna energija i tamna materija zajedno čine 95% kosmosa, dok obična materija koju možemo da vidimo čini samo 5%.

Euclid je u potpunosti dizajnirala i izgradila ESA, sa američkom svemirskom agencijom NASA, koja je isporučila foto detektore za svoj infracrveni instrument. Konzorcijum Euclid se sastoji od više od 2.000 naučnika iz 13 evropskih zemalja, SAD, Kanade i Japana.

Deceniju u nastajanju, misija je prvobitno bila da odleti u svemir ruskom raketom Sojuz. Ali planovi za lansiranje prebačeni su na SpaceX, kalifornijski poduhvat Elona Maska, nakon što je izbio rat u Ukrajini, i zato što nije bilo odmah dostupnog mesta za evropski raketni program Arianne.

Dok svemirski teleskop Džejms Veb koji je NASA lansirala krajem prošle godine omogućava astronomima da preciziraju određene objekte iz ranog univerzuma sa neviđenom jasnoćom, Euklid ima za cilj da razotkrije skrivenu tkaninu i mehaniku kosmosa pedantno crtajući ogroman deo vidljivog svemir u 3-D, ukupno više od milijardu galaksija.

Tamna materija i tamna energija se ne mogu direktno detektovati, ali su njihova svojstva „kodirana u oblicima i položajima galaksija“, rekao je astrofizičar Džejson Rouds, vodeći naučnik za Euklid u NASA-inoj laboratoriji za mlazni pogon u blizini Los Anđelesa.

„Merenje oblika i položaja galaksija omogućava nam da zaključimo svojstva tamne materije i tamne energije“, rekao je Rouds u petak.

Podaci će biti prikupljeni dok Euklid mapira poslednjih 10 milijardi godina kosmičke istorije preko trećine neba, gledajući napolje, a time i unazad u vreme, u eru univerzuma koju astronomi nazivaju „kosmičko podne“, kada se većina zvezda formirala. .

Posmatranje suptilnih, ali izrazitih promena u oblicima i pozicijama galaksija tokom ogromnih vremenskih i prostornih raspona otkriće fine varijacije u kosmičkom ubrzanju, indirektno izlažući sile tamne energije, kažu naučnici.

Euklid će takođe pomoći da se otkrije priroda tamne materije merenjem efekta koji se zove gravitaciono sočivo, koje proizvodi slaba izobličenja u vidljivim oblicima galaksija i pripisuje se prisustvu nevidljivog materijala koji iskrivljuje tkivo prostora oko nje.

Kroz uvid u tamnu energiju i materiju, naučnici se nadaju da će bolje shvatiti formiranje i distribuciju galaksija širom takozvane kosmičke mreže univerzuma.

Pored Euklidovih primarnih ciljeva, on će obezbediti „rudnik zlata za sva polja astronomije tokom nekoliko decenija“, rekao je Iannick Mellier, vođa konzorcijuma Euclid i astronom na Institutu d’Astrophisikue de Paris.