Prehrambeni proizvodi životinjskog porekla često dolaze upakovani u širok spektar nalepnica sa informacijama, uključujući organske, prirodne, hranjene travom, humano uzgajane i uzgajane na pašnjacima.
„Postoji neka konfuzija u vezi sa oznakama hrane koje se odnose na dobrobit životinja“, rekla je Marisa Erazmus sa Univerziteta Purdue, vanredni profesor nauka o životinjama i specijalista za ponašanje i dobrobit životinja. „Obično je na potrošaču da uradi svoj domaći zadatak i shvati šta znače ove različite tvrdnje. Etikete pružaju potrošačima izbor jer, u teoriji, možete izabrati proizvode koji su u skladu sa vašim ličnim i društvenim vrednostima.“
Erazmusovi komentari prate novopokrenute napore američkog Ministarstva poljoprivrede da ojača validnost tvrdnji o uzgoju životinja. Erazmus i njene kolege će gledati kakvu dodatnu dokumentaciju će proizvođači hrane za životinje morati da dostave u vezi sa tvrdnjama na etiketi hrane.
Generalno, primetila je, proizvođači treba da podnesu određene tvrdnje o svojim prehrambenim proizvodima Službi za bezbednost hrane i inspekciju USDA na odobrenje. FSIS reguliše određene oznake na hrani i tvrdnje o proizvodima od mesa i živine. Neki zahtevi zahtevaju da proizvođači dostave dokumentaciju pre nego što se odobri.
„Jedna tačka konfuzije je koje su tvrdnje povezane sa organizacijama za sertifikaciju dobrobiti životinja koje koriste verifikaciju trećih strana“, rekao je Erazmus. „Proizvođači koji rade sa jednom od ovih organizacija mogu staviti pečat ove druge na svoje proizvode kako bi ukazali na to da su životinje uzgajane u skladu sa određenim standardima. Tipično, ti standardi imaju za cilj da ponude veću dobrobit životinja nego što biste videli kod konvencionalnih proizvoda.“ Ali mnogi potrošači ne znaju nužno šta znače ovi različiti pečati. A odsustvo tvrdnje o etiketi ne znači da su životinje za hranu uzgajane nehumano.“
Druge oznake imaju više veze sa načinom na koji ljudi vide zdravstvene prednosti proizvoda i ne odnose se toliko na dobrobit životinja.
„Definitivno želimo da donosimo održive, zdrave izbore“, rekao je Erazmo. „Ali samo zato što životinjski proizvod ima oznaku organskog porekla ne znači uvek da je životinja imala bolji život od životinje koja nije organski uzgajana.
USDA reguliše organske proizvode kroz Nacionalni organski program, koji nudi oznaku koja se razlikuje od onih iz drugih izvora.
Ideja „bez dodavanja antibiotika“ je još jedna tvrdnja koja može izazvati zabunu.
„Ova oznaka je zbunjujuća jer se antibiotici povremeno koriste za lečenje živih životinja ili prevenciju bolesti, ali se antibiotici ne dodaju u mesne proizvode.
Ako se životinjama u nekom trenutku života daju antibiotici, onda postoji obavezan period povlačenja. Taj period omogućava da antibiotici prođu iz životinjskog sistema pre nego što se od te životinje stvori bilo kakav proizvod.
Erazmus i njene kolege blisko sarađuju sa proizvođačima u Indijani i širom SAD kako bi podržali prakse humane proizvodnje životinja i sproveli istraživanja koja pružaju smernice za dobrobit životinja i upravljanje njima. Poultri Ektension Collaborative pruža više detalja o označavanju životinjskih proizvoda u izdanju Poultry Pressa za jul 2023.