Emisije požara u Kanadi dostigle su rekordne vrednosti

Emisije požara u Kanadi dostigle su rekordne vrednosti

Šumski požari koji su izgoreli kroz velike delove istočne i zapadne Kanade oslobodili su rekordnih 160 miliona tona ugljenika, saopštila je u utorak Služba za atmosferski nadzor EU Kopernik.

Ovogodišnja sezona požara najgora je zabeležena u Kanadi, sa oko 76.000 kvadratnih kilometara izgorelo širom istočne i zapadne Kanade. To je više od ukupne površine spaljene 2016, 2019, 2020. i 2022. godine, prema Kanadskom međuagencijskom centru za šumske požare.

Od 26. juna, godišnje emisije iz požara sada su najveće za Kanadu od početka satelitskog praćenja 2003. godine, premašivši 2014. sa 140 miliona tona.

„Razlika je u tome što požari istočne Kanade podstiču ovaj rast emisija više nego samo zapadna Kanada“, rekao je stariji naučnik Kopernika Mark Parington. Emisije samo iz Alberte i Britanske Kolumbije, rekao je, daleko su od postavljanja bilo kakvog rekorda.

Naučnici su posebno zabrinuti zbog toga šta kanadski požari unose u atmosferu – i vazduh koji udišemo.

Ugljenik koji su oslobodili je otprilike jednak godišnjim emisijama ugljen-dioksida u Indoneziji iz sagorevanja fosilnih goriva.

Šume deluju kao kritični ponor za ugljenik koji zagreva planetu. Procenjuje se da kanadska severna borealna šuma skladišti više od 200 milijardi tona ugljenika – što je ekvivalentno nekoliko decenija globalne emisije ugljenika. Ali kada šume gore, one ispuštaju deo tog ugljenika u atmosferu. Ovo ubrzava globalno zagrevanje i stvara opasnu povratnu petlju stvarajući uslove u kojima je veća verovatnoća da će šume goreti.

Dim od kanadskih šumskih požara prekrio je nekoliko velikih urbanih centara u junu, uključujući Njujork i Toronto, obojivši nebo jezivom narandžastom bojom.

Organi javnog zdravlja izdali su upozorenja o kvalitetu vazduha, pozivajući stanovnike da ostanu unutra. Dim od šumskog požara povezan je sa većom stopom srčanih udara, moždanog udara i više poseta sobama za hitne slučajeve zbog respiratornih oboljenja.

Sada je perjanica prešla severni Atlantik. Pogoršanje požara u Kvebeku i Ontariju verovatno će ove nedelje izazvati maglovito nebo i duboke narandžaste zalaske sunca u Evropi, rekao je Parington. Međutim, pošto se predviđa da će dim ostati viši u atmosferi, malo je verovatno da će to uticati na kvalitet vazduha na površini.

S obzirom da je veći deo Kanade još uvek u neuobičajeno toplim i suvim uslovima, „još se ne nazire kraj“, rekao je Parington.

Sezona požara u Kanadi obično dostiže vrhunac krajem jula ili avgusta, a emisije nastavljaju da rastu tokom leta.