Električni trajekt nudi čistija putovanja među 14 stokholmskih ostrva

Električni trajekt nudi čistija putovanja među 14 stokholmskih ostrva

Visokotehnološki električni trajekt počeo je sa radom u Stokholmu u utorak, nudeći putnicima nisko-karbonski način da se kreću plovnim putevima švedske prestonice, koja je izgrađena na 14 ostrva.

U onome što je Stokholm tvrdio kao prvo na svetu, 25 putnika u predgrađu Ekero ukrcalo se na Novu, trajekt na hidroglisere pokretan električnim motorima. Trajekt je leteo oko 1 metar (3 stope) iznad vode i prešao 15 kilometara da bi stigao do Gradske kuće u Stokholmu za samo 30 minuta. Jutarnji put na posao redovnom trajektnom linijom na dizel traje 45 minuta bez zaustavljanja.

„Radimo ovo da pokažemo put zelenoj tranziciji na moru“, rekao je Gustav Heming, gradski većnik zadužen za klimu i infrastrukturu. Cilj devetomesečnog pilot projekta bio je da „natera više ljudi da parkiraju svoje automobile i umesto toga kupe karticu (javnog prevoza).

Gustav Haselskog, izvršni direktor proizvođača električnih čamaca Candela, nazvao je to „promjenom paradigme za gradski transport i oživljavanjem naših plovnih puteva“.

Rekao je da je Nova bila prvi od Candelinog novog modela P-12 koji je ušao u službu. Njegova kompjuterski kontrolisana krila podižu trup iznad vode, smanjujući potrošnju energije za 80% u poređenju sa konvencionalnim plovilima smanjenjem trenja vode.

„Konvencionalni brodovi nisu mnogo evoluirali u poslednjih 100 godina i spadaju među najmanje energetski efikasni načini transporta, a konkurent im je samo borbeni tenk“, rekao je Haselskog u saopštenju.

Od utorka, Nova postaje deo trajektne flote kojom upravlja stokholmski provajder javnog prevoza SL.

Plovilo je projektovano za prevoz 25 putnika, uključujući jedan prostor za invalidska kolica. Na delu rute postoje ograničenja brzine, ali na otvorenoj vodi nema ograničenja. Hidrokrilac ima brzinu krstarenja od oko 25 čvorova (46 km/h ili 29 mph) i može da dostigne maksimalnu brzinu od 30 čvorova (56 km/h ili 35 mph) – znatno brže od drugih električnih putničkih trajekata. To postiže krilima od hidroglisera od ugljeničnih vlakana koja podižu čamac iz vode, smanjujući otpor.

Dodatna prednost je to što je plovilo izuzeto od ograničenja brzine od 12 čvorova u Stokholmu jer ne ostavlja trag – talasi napravljeni pomeranjem čamca kroz vodu koji se povećavaju brzinom i mogu da preplave druga plovila ili erodiraju obalu.

Candela kaže da njegova tehnologija smanjuje energiju po putničkom kilometru za 95% u poređenju sa dizel trajektima u živopisnom stokholmskom arhipelagu.

Plovilo može da radi u talasima do 2 metra (6,5 stopa).

Kandela se nada da će, kao i Stokholm, gradovi poput San Franciska, Njujorka i Venecije predvoditi elektrifikaciju vodenog javnog prevoza.

Stokholm ima oko 70 plovila javnog prevoza koji koriste fosilna goriva. U regionu Stokholma 2022. godine bilo je oko 6,2 miliona putovanja brodom javnim prevozom, i iako je saobraćaj brodom i dalje mali deo celokupnog sistema javnog prevoza, to je najbrže rastući vid javnog prevoza nakon pandemije COVID-19.