Ekstremni vremenski talas zagreva severnu i zamrzava južnu hemisferu

Ekstremni vremenski talas zagreva severnu i zamrzava južnu hemisferu

Neuobičajeno visoke temperature ostavile su Evropu i SAD u vrućim talasima i pod zdravstvenim upozorenjima, a novi rekordi su postavljeni u mnogim južnim i srednjezapadnim državama u SAD.

Velika Britanija je u petak imala najtopliji dan u godini, sa temperaturama koje su se penjale na više od 30 stepeni u delovima jugoistočne Engleske i najvišim temperaturama od 31,8 stepeni zabeleženim na Hitrouu.

Španija i Francuska takođe su pretrpele neuobičajeno toplo vreme za jun, sa požarima koji su izbili u Kataloniji i južnoj Francuskoj.

Proteklih sedam godina, od 2015. do 2021., bile su najtoplije, na globalnom nivou, do sada. Klimatske promene su povećale šanse za ekstremnije temperature, rekao je Mark Mekarti, šef nacionalnog klimatskog informativnog centra Britanskog Met Officea, iako je primetio da vruće junsko vreme u Velikoj Britaniji „nije bez presedana“.

Kako se prosečna temperatura planete povećava, očekuje se da će ekstremni vremenski događaji kao što su toplotni talasi i poplave postati sve gori i češći.

Nesezonsko junsko vreme usledilo je posle veoma vrućeg maja, koji je bio peti najtopliji u istoriji, što odgovara iskustvu 2018. i 2021. godine, prema Nacionalnoj administraciji za okeane i atmosferu SAD.

Veliki deo SAD je prošle nedelje pogodila ekstremna vrućina, usmrtivši najmanje 2.000 goveda u Kanzasu. Novi rekordi su postavljeni u Toledu u Ohaju i Nešvilu u Tenesiju, dok je guverner Teksasa naložio regionalnim vlastima da angažuju resurse za hitne slučajeve kao odgovor na kvar na vodovodnoj liniji koji pogađa 165.000 ljudi.

„Najveće temperature u odnosu na normalne tokom vikenda biće u severnim i centralnim ravnicama gde će se dnevne maksimalne vrednosti kretati između 20-30 stepeni [Farenhajta] iznad normalne i očekuju se rekordne vrućine“, upozorila je u petak Nacionalna meteorološka služba SAD. . „Rekordna toplota je takođe moguća na jugoistoku i duž obale srednjeg Atlantika.

Više od 20.000 domova i preduzeća u državama Mičigen, Misuri, Ohajo, Viskonsin i Ilinois ostalo je bez struje u petak, navodi sajt Poveroutage.us.

U međuvremenu, na južnoj hemisferi, delovi Australije pretrpeli su zahlađenje koje je donelo neobične snežne padavine u južne države i povećanu potražnju za strujom za grejanje, što je dodatno opteretilo mrežu. Novi Južni Vels je u petak pozvao na hitna ovlašćenja zahtevajući od rudara da preusmere sav ugalj namenjen za inostranstvo na lokalne generatore.