Eksperti UN-a su pisali naftnoj kompaniji Saudi Aramco i njenim finansijskim pokroviteljima, osporavajući ih navodima da njihove aktivnosti podstiču negativne uticaje klimatskih promena na ljudska prava.
Keš korespondencije objavljen je u subotu na veb stranici Ujedinjenih nacija za specijalne procedure za ljudska prava, tačno dva meseca nakon što je poslata.
U pismima se navodi da su eksperti UN-a primili informacije „u vezi sa poslovnim aktivnostima Saudi Aramca… koje negativno utiču na promociju i zaštitu ljudskih prava u kontekstu klimatskih promena“.
Optužbe su optužile Aramco za „održavanje proizvodnje sirove nafte, istraživanje daljih rezervi nafte i gasa, ekspanziju u gas od fosilnih goriva i lažno predstavljanje informacija“, navodi se u pismima.
„Ovakve aktivnosti negativno utiču na uživanje ljudskog prava na čistu, zdravu i održivu životnu sredinu.
Pisma Aramku i njegovim podržavaocima poslao je veliki broj eksperata, uključujući radnu grupu UN za ljudska prava i transnacionalne korporacije, kao i specijalne izvestioce UN koji se bave pravima i klimatskim promenama; čista i održiva životna sredina; upravljanje opasnim materijama; i o bezbednoj vodi za piće i sanitarnim uslovima.
Eksperti UN su takođe naveli da su aktivnosti Aramca „suprotne ciljevima, obavezama i obavezama iz Pariskog sporazuma o klimatskim promenama“, koji je potpisan 2015. godine i koji je postavio ambiciozni cilj ograničavanja svetske temperature na povećanje temperature od 1,5 stepeni Celzijusa. .
Eksperti UN su tvrdili da su ove aktivnosti finansirane od strane javnog investicionog fonda Saudijske Arabije, kao i od 11 velikih međunarodnih banaka, investicionih banaka i firmi, koje su takođe dobile slična pisma.
Pisma su išla i u matične države ovih kompanija: Britaniju, Francusku, Japan, Saudijsku Arabiju i Sjedinjene Države.
Neka od ovih pisama objavljena su u subotu.
U pismima se navodi da fosilna goriva čine više od 75 odsto globalnih emisija gasova sa efektom staklene bašte, i citiraju se izveštaji u kojima se tvrdi da se više od polovine takvih emisija može pratiti do 25 preduzeća koja posluju sa fosilnim gorivima, „sa Saudi Aramco koji se rangira kao najveći emiter gasova staklene bašte“ .
„Stoga, kroz svoje istorijske emisije, tvrdi se da je Saudi Aramco već značajno doprineo negativnim uticajima na ljudska prava u vezi sa klimatskim promenama.
„Trenutna eksploatacija fosilnih goriva kompanije i predloženi poslovni planovi nastaviće da izazivaju negativne uticaje na ljudska prava u vezi sa klimatskim promenama.
Eksperti UN su neplaćene nezavisne ličnosti koje ne govore u ime UN, ali imaju mandat da im prijave svoje nalaze.
Aramco „odbijanje da smanji svoju proizvodnju nafte i gasa – i nastavak istraživanja za još nafte i gasa – doprinosi riziku od prekoračenja budžeta za ugljenik od 1,5 C, što rezultira značajno pogoršanim uticajima na ljudska prava u vezi sa klimatskim promenama”.
U pismu se tražilo da Aramco iznese zapažanja o 10 tačaka, u roku od 60 dana, nakon čega će pismo i svaki dobijeni odgovor biti objavljeni.
Takav odgovor Aramka nije bio na veb stranici UN za specijalne procedure za ljudska prava rano u nedelju.
Aramco u većem državnom vlasništvu preduzima investicije kako bi povećao nacionalni proizvodni kapacitet na 13 miliona barela dnevno do 2027.
Aramco je prošle godine prijavio rekordnu dobit od ukupno 161,1 milijardu dolara.
Aramco je glavni izvor prihoda za sveobuhvatni program ekonomskih i društvenih reformi prestolonaslednika Mohameda bin Salmana poznat kao Vizija 2030, koji ima za cilj da pomeri privredu od fosilnih goriva.