Čile će započeti pregovore o litijumu sa SKM-om

Čile će započeti pregovore o litijumu sa SKM-om

Čile će započeti pregovore sa SKM-om o svojim operacijama u Atakama „ovog semestra“ kako bi ubedio drugu svetsku kompaniju za rudarstvo litijuma da potpiše javno-privatni model koji vodi država , sa ciljem da se okonča dijalog tokom aktuelne vlade, rekao je u ponedeljak ministar ekonomije, prenosi Rojters.

U svom prvom intervjuu međunarodnim medijima otkako je vlada prošle sedmice objavila planove za državnu kontrolu metalnog ključa za baterije električnih vozila, ministar ekonomije Nikolas Grau rekao je Rojtersu da će državni rudar Codelco započeti pregovore o javno-privatnoj proizvodnji litijuma „što je pre moguće“. “

Dok Codelco dominira proizvodnjom bakra u Čileu, najvećem svetskom proizvođaču bakra, država tek treba da proizvodi litijum.

„Kodelcovi razgovori sa kompanijama koje posluju u Salar de Atakama, posebno sa SKM-om, koji završava svoj ugovor 2030. godine, je nešto što će početi odmah tokom ovog semestra“, rekao je Grau.

On je dodao da se očekuje napredak i sa Albemarle Corp (ALB.N) sa sedištem u SAD, najvećim svetskim proizvođačem litijuma, čiji ugovor ističe 2043. godine.

SKM iz Albemarla i Santjaga su jedina dva proizvođača litijuma u ​​Čileu i posluju u solani Atacama, koja ima 90% rezervi litijuma u ​​andskoj zemlji. Akcije obe kompanije su pale u petak nakon najave predsednika Gabrijela Borića o nacionalizaciji.

Što se tiče razgovora u vezi sa Salar de Atakama, želim da budem vrlo jasan, to je nešto što će biti definisano tokom ove vlade“, rekao je Grau i dodao da nema konkretnih rokova, ali da su svi akteri svesni. hitnosti uključene. Sledeći nacionalni izbori zakazani su za 2025. godinu.

Strategija uključuje novu nacionalnu kompaniju za litijum, koju kongres mora da odobri, ali Grau je rekao da vlada veruje da Codelco ima „kapacitet da preuzme nove izazove“, kao i „razmer i znanje“ da se bavi litijumom.

Grau je dodao da Codelco može da počne da napreduje sa uspostavljanjem javno-privatnog partnerstva sa kompanijama koje imaju napredna istraživanja u solani Maricunga.

Za ostale solane, Grau je rekao da će sporazumi zavisiti od vremenskih rokova razvoja, produktivne i strateške vrednosti svakog projekta.

„Razumno je ostaviti malo prostora kako bi konkretno javno-privatno strukturiranje svake solane zavisilo od interesa svake od njih“, rekao je Grau i dodao da je Borić napomenuo da će vlada „kontrola biti rezervisana za solane koje se smatraju strateškim.

Čile, koji ima najveće svetske rezerve litijuma i drugi je najveći proizvođač na svetu, uglavnom proizvodi beli metal iz slanih jezera, a ne iz rudnika tvrdih stena.

Grau je dodao da će vlada rano započeti razgovore sa lokalnim i domorodačkim zajednicama u solani Atakama. Neke zajednice su imale snažno protivljenje litijumskim projektima, ali vlada je rekla da će povećati proizvodnju uz brigu o ekosistemima.

Ministar je rekao da će većina koraka za sprovođenje nove litijumske strategije biti sprovedena ove godine, ali stvaranje nove nacionalne litijumske kompanije može potrajati duže.