VAŠINGTON – Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena priprema izvršnu naredbu koja ima za cilj da pojednostavi odobravanje privatnih lansiranja raketa usred širih napora da se unese zakonska i regulatorna jasnoća za američke kompanije u svemu, od putovanja u svemir do privatnih svemirskih stanica, prema dvojici američkih zvaničnika upoznatih sa tim naporima.
Naredba bi bila deo napora Nacionalnog saveta za svemir Bele kuće da modernizuje američku svemirsku regulativu, koja nije uspela da održi korak sa sve ambicioznijim tempom ulaganja i razvoja privatnog sektora, piše Rojters.
Naredba, koja bi trebalo da bude spremna za Bajden da potpiše do početka 2023, ima za cilj da pojednostavi procedure izdavanja dozvola prema postojećim zakonima za rutinske svemirske aktivnosti poput lansiranja raketa i postavljanja satelita, rekao je jedan od izvora, koji je tražio da ostane neimenovan.
Naredba će zadužiti Ministarstvo trgovine SAD-a da kreira onlajn alat koji će kompanijama pomoći da vode kroz procese licenciranja različitih agencija za aktivnosti vezane za svemir, rekao je jedan od izvora.
Potpredsednica SAD Kamala Haris, koja predsedava Nacionalnim savetom za svemir, nagovestila je svoju nameru da kodifikuje nova pravila za privatne svemirske aktivnosti, ali plan za izvršnu naredbu nije prijavljen.
Harrisova portparolka nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
Dok su prošle administracije postigle mali napredak u prepravljanju američkih zakona o svemiru, širi napor Bajdenove administracije da podstakne nova pravila, pored onih koji su ciljani u izvršnoj naredbi, dolazi sa većom hitnošću zbog tempa privatnih ulaganja u svemir. NASA takođe pokušava da privatizuje veći deo svojih aktivnosti u niskoj orbiti.
Očekuje se da će kompanije poput SpaceKs Elona Maska, Blue Origin Džefa Bezosa, Boeing i mnoge druge uložiti milijarde dolara u narednoj deceniji u projekte uključujući privatne svemirske stanice, servisne satelite i svemirske brodove u orbiti.
Tim američkih zvaničnika koji sastavljaju izvršnu uredbu takođe proučava načine da podstakne akciju Kongresa koja bi određenim federalnim agencijama dala ulogu da ovlašćuju i nadgledaju te svemirske poduhvate, rekao je jedan od izvora.
Izvršna naredba se smatra ranim korakom za pojednostavljenje postojećih propisa pre nego što se uobliče nova pravila. Kompanije kao što su Blue Origin, Akiom Space i druge razvijaju privatne svemirske stanice sa nejasnim procedurama kako mogu da se dodvore stranim vladama kao kupci ili da izvršavaju svoje misije u svemiru.
Ostale neregulisane oblasti uključuju rudarenje asteroida, za koje je startup AstroForge najavio planove, i čišćenje orbitalnih ostataka, sa kojima kompanije poput Astroscale žele da se pozabave.
Trenutni propisi Sjedinjenih Država koji su ciljani u naredbi pokrivaju aktivnosti vezane za svemir na Zemlji, kao što je nadzor Federalne uprave za vazduhoplovstvo nad bezbednošću na mestu lansiranja i dodeljivanje spektra satelita od strane Federalne komisije za komunikacije.
Međutim, nedostatak pravila koja regulišu privatne aktivnosti u svemiru komplikuje veze svemirskih kompanija sa potencijalnim kupcima, investitorima i osiguravačima kojima je potrebna veća pravna sigurnost.
„To je u suštini… mesto bez zakona“, rekao je o svemiru Džon Logsdon, osnivač instituta za svemirsku politiku Univerziteta Džordž Vašington.
NASA se nada da će spustiti ljude na Mesec pre kraja decenije u okviru svog programa Artemis, koji uključuje desetine kompanija, uključujući SpaceKs.
Kompanije sve više koriste druge zemlje.
Privatne svemirske stanice poput Orbital Reef-a, koje Blue Origin razvija sa Boeingom i Sierra Space, mogle bi biti raspoređene do 2030. Te stanice bi zamijenile Međunarodnu svemirsku stanicu, zastarjelu orbitalnu naučnu laboratoriju kojom upravlja grupa vlada uključujući Sjedinjene Države, Rusiju i Evropska svemirska agencija.
U tom novom svetu, vladine kosmičke snage će postati kupci i očekuje se da će obezbediti rano kritično finansiranje, rekli su rukovodioci industrije. Ostaje nejasno kako će strane biti u interakciji.
„Moram da imam povoljno regulatorno okruženje“, rekao je stariji potpredsednik Blue Origin-a Brent Shervood u intervjuu u septembru.
Zvaničnici Bele kuće su od 14. novembra održali nekoliko „sesija za slušanje“ sa svemirskim kompanijama kako bi razgovarali o tome koja pravila bi svemirska industrija želela da vidi, kažu ljudi upoznati sa sastancima.
Napor Bajdenove administracije da ažurira svemirske propise je ključan za održavanje SAD u skladu sa međunarodnim pravom. Ugovor o svemiru iz 1967. zahteva od zemalja da nadgledaju kosmičke aktivnosti svojih kompanija i uglavnom čini vlade odgovornim za ponašanje tih entiteta u svemiru.