Studija koju su sproveli istraživači sa Univerziteta Severne Karoline u Čepel Hilu nudi rešenje za nedostatak vode tokom sušnih perioda u zapadnim američkim državama usred ekonomskog rasta, povećanja stanovništva i neizvesnosti vezane za klimatske promene. Predloženi dvosmerni ugovori o lizingu bi omogućili koordinaciju između poljoprivrede i gradova tokom sušnih perioda, dok bi u vlažnim periodima omogućili lizing između gradova i poljoprivrede, donoseći koristi i urbanim i poljoprivrednim korisnicima vode.
Greg Čaraklis, V.R. Kenan, poznati profesor nauka o životnoj sredini i inženjering na UNC Gillings školi za globalno javno zdravlje i direktor novog Instituta za upravljanje rizicima i inovacije u osiguranju (IRMII) na Univerzitetu Severne Karoline, ističe da su tržišta vode ključan alat za raspodelu vode u zapadnim SAD i drugim regionima sa nedostatkom vode širom sveta, ali da često neadekvatno reaguju na sušu, što ometa pravovremenu preraspodelu vode i može dovesti do značajnih finansijskih gubitaka.
Studija, nedavno objavljena u časopisu „Zemljina budućnost“, analizira hidrološke, projektovane i institucionalne sisteme koji upravljaju vodom duž brzorastućih zajednica u Koloradu. Testirajući dvosmerni opcioni ugovor za korisnike vode, istraživači su identifikovali efikasnu strategiju koja omogućava brzu reakciju na promenljive vremenske uslove.
Ovi dvosmerni ugovori, koji se potpisuju pre suše, mogu rezultirati uštedama troškova i povećanom pouzdanošću snabdevanja vodom za gradove. Poljoprivredni korisnici mogu imati koristi od godišnjih plaćanja od strane gradova, a posebno u sušnim godinama kada se voda prenosi. Ovakav model omogućava da se urbani viškovi vode prenesu na poljoprivrednike, doprinoseći povećanoj poljoprivrednoj produktivnosti u tim godinama.
Tradicionalni procesi preraspodele vode putem zakupa su spor i skupi, posebno tokom sušnih perioda. Često se dešava da opštine kupuju više prava na vodu nego što im je potrebno, što dovodi do nepotrebnih troškova i otežava preraspodelu vode nazad na poljoprivredne površine.
Države na zapadu SAD su prepoznale potrebu za efikasnijim procesima regulatornog odobrenja za kratkoročne prenose vode, ali nedostaju novi mehanizmi koji bi iskoristili prednosti ovih novih zakona. Istraživanje naglašava da inovativne strukture ugovora mogu biti ključne za efikasnu preraspodelu oskudne vode.
Zachari Hirsch, vodeći autor studije i bivši student na Odsjeku za nauke o životnoj sredini i inženjering na Gillings School of Global Public Health, ističe da dvosmerni opcioni ugovori mogu biti dugoročni i efikasni, omogućavajući brzu preraspodelu vode na način koji značajno smanjuje gubitke.
Studija je kritički procenila efikasnost modela u 63-godišnjem hidrološkom rekordu u studijskom regionu Kolorado, otkrivajući da je dvosmerni model efikasan alat koji štedi troškove i omogućava brzu reakciju na promenljive hidrološke uslove. Autori istraživanja ističu da je ključno uspostaviti ugovore koji su recipročni i odgovaraju na promenljive uslove kako bi se izbegle tenzije između gradskih i poljoprivrednih korisnika vode.
Istraživački tim naglašava da se ovaj model preraspodele vode može primeniti i na druge tržišta vode širom SAD, nudeći potencijalno efikasno rešenje za nedostatak vode u različitim regionima.