Na obali Oregona, u Linkoln Sitiju, vibrirajuće bubnjevi i puna konferencijska sala Chinook Vinds Casino Resorta svedoče o značaju godišnje paulau konfederiranih plemena Silec indijanaca. Nakon 47 godina tradicije, ove godine je proslava posebno svečana zbog nedavnog ukidanja ograničenja prava plemena na lov, ribolov i sakupljanje, koja su decenijama bila kontroverzna.
Silec je konfederacija preko dvadeset grupa i plemena čije su tradicionalne teritorije obuhvatale zapadni Oregon, delove severne Kalifornije i jugozapadnog Vašingtona. Nakon što su sredinom 19. veka prisiljeni da se presele u rezervat na obali Oregona, plemena su se suočila s politikom „ukidanja“ koja je dovela do gubitka miliona hektara zemlje i federalne podrške.
Godine borbe za povratak saveznog priznanja kulminirale su 1977. godine, kada je Silec postao drugo pleme koje je uspelo da obnovi svoj status. Ipak, da bi povratilo deo svoje zemlje, pleme je moralo da prihvati ograničenja u pogledu lova, ribolova i sakupljanja, što je bio slučaj i s drugim plemenima poput Grand Ronde u Oregonu.
Ograničenja su imala dubok uticaj na svakodnevni život plemena, prisiljavajući ih na kupovinu hrane koju tradicionalno sami obezbeđuju. Decenijama kasnije, priznata je pristrasnost sporazuma koji je plemena stavljao pod nadzor državnih pravila lova i ribolova, što je dovelo do konačnog ukidanja tih ograničenja. Savezni sudija je nedavno poništio odluku, a poseban sporazum s Odeljenjem za ribu i divlje životinje Oregona dao je plemenu veću kontrolu nad svojim aktivnostima lova i ribolova.
Dok se plemenska predsednica Delores Pigsli seća teških vremena i nadahnuto gleda u budućnost, ističe važnost prenosa tradicija na mlade generacije. Plemenska kultura i način života dobijaju novi zamah, a povratak prava na tradicionalnu hranu predstavlja važan korak ka očuvanju identiteta i zajednice.
Na pauvau proslavi, prisustvovala je i Tifani Stjuart sa svojom ćerkom, simbolično noseći kapu od korpova, dok je njena ćerka ponosno nosila ime koje znači „šest leptira“ na lokalnom atabaskanskom jeziku. Osećaj ponovno stečenih prava je snažan, posebno kada deca plešu u znak sećanja na one koji više nisu tu.