Arheolozi su nedavno otkrili zlatne listove koji su bili postavljeni na jezike više mumificiranih ljudi u blizini današnjeg Al-Bahansa. Ovo otkriće otkriva praksu koja je nekad bila verovana kao sredstvo davanja mrtvima sposobnost govora u zagrobnom životu. Pronađeni artefakti potiču iz grobnice datirane iz perioda od 305. do 30. pre nove ere, smeštene u drevnom gradu Oksirinhosu, koji pripadao čoveku po imenu Ven Nefer. Osim zlatnih jezika, grobnica je sadržala i mumiju sa zlatnim noktima, srčane skarabeje, amajlije, pogrebnu keramiku, ćupove sa organima pokojnika, te zidove oslikane složenim scenama koje prikazuju bogove, zvezde i proces balzamiranja.
Tim arheologa sa Univerziteta u Barseloni u Španiji i Instituta za drevni Bliski istok u Nemačkoj napravio je spektakularno otkriće, ističući da artefakti pružaju nov uvid u verske prakse i običaje pogrebnog rituala iz perioda Ptolomeja u Al-Bahnasi. Zlatni jezici su retki u drevnim egipatskim grobnicama, delimično zbog pljačke, ali predstavljaju važan element koji su Egipćani smatrali bitnim za prenošenje u zagrobni život. Amajlije sa zlatnim jezikom su se stavljale u usta pokojnika kako bi im omogućile da govore pred Ozirisovim sudom, dok su zlatne navlake za nokte bile rezervisane za osobe visokog društvenog statusa, verovatno kao zaštitna mera tokom balzamiranja i od duhovnih opasnosti.
U grobnici su pronađene 52 mumije koje potiču iz perioda Ptolomeja, struktura velike grobnice u kojoj je bilo sahranjeno 300 mumija jedna pored druge, kao i razni amajlije i skarabeji sa prikazima bogova poput Horusa, Tota, Izide, Anubisa, Ozirisa, Atuma i Nuta. Četiri krečnjačka sarkofaga su ostala netaknuta, a u jednoj od prostorija je pronađen mumificirani ostatak čoveka sa zlatnim jezikom i srčanim skarabejem u originalnom položaju. Otkriće je obuhvatalo i Stubove Djed, oči Vadžeta, figurice bogova, perle, kao i fascinantne murale koji prikazuju boginju Nut i druge bogove pod zvezdanim nebom.
Grobnica se ističe kao jedna od najkompleksnijih otkrivenih grobnih odaja, pružajući uvid u drevne pogrebne običaje i verovanja. Ostaci koji su preživeli više od dve hiljade godina pružaju dragocen uvid u život i običaje drevnog Egipta.