Čuvari metaforičkog Sat-a sudnjeg dana sada su odlučili da pomere kazaljku sekundi za još jedan tik, čineći tako da je on sada samo 89 sekundi udaljen od „ponoći“, odnosno apokalipse.
Sat su postavili lideri iz različitih globalnih oblasti, uključujući nuklearni rizik, klimatske promene i nove tehnologije, kao deo neprofitne organizacije The Bulletin of Atomic Scientists.
„Pomicanje kazaljke jednog sekunda bliže ponoći šalje oštru poruku: jer je svet već opasno blizu provalije, pomeranje čak i za jedan sekund treba da se shvati kao znak ekstremne opasnosti i nepogrešivo upozorenje da svaki sekund kašnjenja u promeni kursa povećava verovatnoću globalne katastrofe“, navodi se u saopštenju panela.
„Slepo nastavljanje trenutnim putem je oblik ludila“, dodaju oni.
Sat sudnjeg dana je prvi put postavljen 1947. godine od strane naučnika sa Manhattanskog projekta, koji nisu želeli da atomske bombe budu upotrebljene protiv ljudi. U to vreme, sat je bio postavljen na sedam minuta do ponoći. Do 1949. godine, pretnja nuklearnog rata je znatno porasla, dovodeći kazaljke na samo tri tika od 12. Po završetku Hladnog rata 1991. godine, sat se vratio na 11:43.
Međutim, ta pauza nije trajala dugo.
Od početka 21. veka, međunarodni konflikti, klimatske promene i bolesti su ponovo pomerili kazaljke bliže ponoći. Godina 2024. bila je posebno mračna. Prošla godina je bila najtoplija u istoriji i prva godina u kojoj su globalne temperature premašile 1,5 °C u odnosu na preindustrijske nivoe.
Pored toga, rat u Ukrajini ušao je u treću godinu, eskalacija sukoba na Bliskom istoku je nastavljena, a zemlje sa nuklearnim oružjem investirale su milijarde u širenje svojih arsenala sposobnih da unište civilizaciju.
Za sve ovo, panel upozorava, veliki deo odgovornosti snosi širenje dezinformacija i teorija zavere. Napredak u veštačkoj inteligenciji čini otkrivanje istine sve težim, što podstiče lidere koji ne poštuju nauku i ljudska prava.
„Sjedinjene Države, Kina i Rusija imaju kolektivnu moć da unište civilizaciju“, navodi se u saopštenju panela. „Ove tri zemlje snose primarnu odgovornost da povuku svet sa ivice, a to mogu učiniti ako njihovi lideri ozbiljno započnu ozbiljan dijalog o globalnim pretnjama.“
Bivši predsednik Kolumbije i dobitnik Nobelove nagrade za mir, Juan Manuel Santos, pozvao je na delovanje, rekavši: „U Kolumbiji kažemo: ‘Cada segunda cuenta’ – svaka sekunda se računa. Iskoristimo svaku mudro.“