Britanski premijer Starmer najavljuje „bolne“ mere u prvom budžetu, ali kako će birači reagovati?

Britanski premijer Starmer najavljuje „bolne“ mere u prvom budžetu, ali kako će birači reagovati?

Britanski premijer Keir Starmer priprema se za prvi budžet svoje vlade sa jasnim upozorenjem: očekujte „bolne“ odluke i „teške razmene“ zbog teškog ekonomskog nasleđa prethodne administracije. U njegovom planu, Velika Britanija će morati da se suoči s kratkoročnim teškoćama kako bi postigla dugoročne ciljeve, što uključuje smanjenje državne podrške, zadržavanje infrastrukturnih projekata i potencijalno povećanje poreza (osim poreza na dohodak, PDV i nacionalno osiguranje).

Uprkos tome, Starmer se suočava s izazovom da uveri birače u ove teške mere. Istraživanja pokazuju da birači više preferiraju politike koje donose brze rezultate, nego one koje obećavaju dugoročne koristi. Ovo može otežati njegovo nastojanje da opravda kratkoročne bolove u ime dugoročnog dobra.

Moj najnoviji rad pokazuje da birači u Ujedinjenom Kraljevstvu preferiraju mere koje donose brze koristi. Čak i kada se suočavaju s izborom između različitih politika, mnogo su skloniji da podrže one koje nude brže nagrade, bez obzira na veličinu koristi. Ovo implicira da će biti teško prodati ideju o žrtvovanju trenutnog blagostanja za buduće dobitke.

Važno je napomenuti da birači nisu isključivo sebični u svojim izborima. Njihova averzija prema dugoročnim obećanjima često dolazi iz sumnje u to da će se buduće koristi ostvariti. U tom kontekstu, Starmer mora osigurati da njegove dugoročne vizije, kao što su poboljšanja javnog sektora i pravednija ekonomska rešenja, zaista postanu stvarnost.

Zaključno, kako bi pridobili podršku, Starmerova vlada mora brzo pokazati rezultate svojih planova. Uveravanje birača o značaju i ostvarivosti dugoročnih koristi može biti ključno za uspeh njegovih reformi u narednim godinama.