Da li je efikasnost po svaku cenu dobra strategija za poslodavce?

Da li je efikasnost po svaku cenu dobra strategija za poslodavce?

Da li poslodavci treba da daju prednost efikasnosti po svaku cenu? U današnjem digitalnom dobu, tehnologija je omogućila automatizaciju mnogih procesa, što je dovelo do povećanog nadzora nad radnicima na radnom mestu. Nedavni slučaj u kompaniji Woolworths istakao je pitanje njihovih visokih očekivanja od berača u skladištu, zahtevajući stopostotnu efikasnost kao standard.

Kako tehnologija omogućava detaljno praćenje produktivnosti zaposlenih, postavlja se pitanje da li ova praksa zaista dovodi do povećanja učinka. Iako neka istraživanja ukazuju da nadzor može motivisati radnike da postignu više, druga pokazuju da može dovesti do suprotnog efekta. Nedostatak poverenja koji može proisteći iz ovakvog nadzora može negativno uticati na kreativnost i motivaciju zaposlenih.

Istraživanja su podeljena u oceni efikasnosti digitalnog nadzora, dok nedostatak doslednih dokaza ukazuje na potrebu za razmatranjem alternativnih pristupa za poboljšanje produktivnosti. Umesto fokusiranja na nadzor, kompanije bi trebalo da razmotre automatizaciju procesa i stvaranje radnih okruženja koja podstiču unutrašnju motivaciju zaposlenih.

Pitanje efikasnosti i etičnosti nadzora na radnom mestu zahteva pažljivo sagledavanje prednosti i nedostataka ovakvih pristupa. Dok tehnologija može pomoći u smanjenju vremena utrošenog na neaktivnosti, mora se voditi računa o posledicama po mentalno zdravlje i motivaciju zaposlenih.