Da li se sećate svog poslednjeg ispita? Čekate ispred sa svojim kolegama, svi nervozno gledaju svoje beleške ili izbegavaju kontakt očima. Vrata se otvaraju i ulazite u veliki prostor sa numerisanim stolovima u redovima. Pronađete svoje mesto i, čekajući da počnete, razgledate ogroman prostor koji vas okružuje. Istraživanje sugeriše da ovo okruženje može da utiče na vašu sposobnost da se najbolje ponašate.
Nova studija, objavljena u časopisu Levant, istražila je uticaj visine plafona na rezultate ispita australijskih studenata. Ispiti su tradicionalno jedan od najčešćih oblika ocenjivanja u školi i na univerzitetu, često se sprovode u velikim prostorima radi efikasnosti nadzora i korišćenja prostora.
Pandemija je dovela do prelaska na onlajn ispite, ali rastuća zabrinutost zbog veštačke inteligencije i drugih oblika varanja ponovo je stavila naglasak na tradicionalne ispite licem u lice. Prethodna laboratorijska studija iz 2022. godine otkrila je da veće prostorije mogu uticati na moždanu aktivnost povezanu sa sposobnošću koncentracije, što je navelo istraživače da se zapitaju da li tradicionalne velike sale za ispite utiču na rezultate učenika.
U novoj studiji, istraživači su uporedili rezultate ispita 15.400 studenata psihologije na jednom australijskom univerzitetu tokom osam godina (2011–2019) u tri kampusa. Analizirani su rezultati ispita i dimenzije prostorije u kojoj su se ispiti održavali, uključujući sobe sa visinom plafona između 2,79 i 9,50 metara i unutrašnjim površinama između 38 m² i 1.562 m².
Korišćen je statistički model „linearni mešoviti model“ da bi se uzeli u obzir različiti faktori koji mogu uticati na rezultate ispita, kao što su pol, godine, prošlo ispitno iskustvo i jedinica učenja. Analiza je pokazala da su visina plafona i rezultati prethodnih radova značajni prediktori rezultata ispita.
Nalazi sugerišu da, pored navika učenja, dimenzije sobe u kojoj se polaže ispit takođe igraju važnu ulogu. Ovo istraživanje otvara nekoliko pitanja za dalja istraživanja, uključujući uticaj onlajn ispita na rezultate studenata i istraživanje različitih disciplina i grupa studenata.
Zaključak ove studije ukazuje na važnost dizajna zgrada i njihovog uticaja na kognitivne performanse, što se može primeniti i izvan akademskih okvira na šire okruženje učenja i rada.