Rusija ispituje sposobnost letenja kapsule posade Sojuza koja je usidrena sa ISS-om koja je procurila prošle nedelje i možda će morati da pošalje spasilački brod za nasukanu posadu, rekli su zvaničnici u četvrtak.
Vozilo, poznato kao MS-22, počelo je da prska rashladnu tečnost u svemir 14. decembra, sa dramatičnim NASA TV slikama koje prikazuju bele čestice koje podsećaju na pahulje koje izlaze iz zadnjeg dela.
Na brifingu za novinare koji je organizovala američka svemirska agencija, Sergej Krikalev, koji vodi programe letova u svemir u ruskom Roskosmosu, rekao je novinarima da se šteta procenjuje.
Ako termička analiza – koja procenjuje koliko će se zagrejati u kabini – zaključi da MS-22 nije pogodan za let sa posadom, onda bi planirano lansiranje još jedne kapsule Sojuz sredinom marta sa kosmodroma Bajkonur moglo da se pomeri naviše i ona bi lansirana bez posade, rekao je.
„Očekuju da krajem februara pošalju sledeće vozilo Sojuz“, dodao je Džoel Montalbano, NASA-in programski menadžer Međunarodne svemirske stanice, koji je takođe bio u pozivu.
Da je to slučaj, oštećeni svemirski brod bi se vratio na Zemlju bez posade.
MS-22 je u septembru doleteo na ISS ruske kosmonaute Dmitrija Petelina i Sergeja Prokopjeva, kao i NASA astronauta Frenka Rubija.
Trenutno se na orbitalnoj ispostavi nalazi sedam ljudi, ali ako se MS-22 smatra nesposobnim, to bi takođe značilo da ISS ima samo jedan „čamac za spasavanje“ koji može da nosi četiri osobe, u slučaju da treba da bude evakuisan.
Amerikanci Džoš Kassada i Nikol Man, Japanac Koiči Vakata i Ruskinja Ana Kikina stigli su na SpaceKs Crev Dragon u oktobru.
Uzrok štete i dalje je nejasan, rekao je Montalbano. Ali ne izgleda kao da je kriva kiša meteora Geminid, godišnja pojava, jer je u trup prodrlo iz drugog pravca.
„I tim za putanju u Hjustonu i tim za trajektoriju u Moskvi potvrdili su da to nije od kiše meteora“, rekao je on.
Još uvek je potrebno više rada da bi se utvrdilo da li su ga uzrokovali prirodni mikrometeoroidi, ruševine koje je napravio čovek u orbiti ili kvar hardvera, dodao je on.
Šetnja svemirom radi nadogradnje solarnih nizova stanice koja je odložena u sredu održana je u četvrtak.
Svemir je ostao retko mesto saradnje Moskve i Vašingtona od početka ruske ofanzive na Ukrajinu i nakon toga zapadnih sankcija Rusiji.
ISS je lansiran 1998. u vreme povećane saradnje između SAD i Rusije nakon njihovog takmičenja u svemirskoj trci tokom Hladnog rata.