Ukoliko bi se posmatralo savremeno doba astronomije u nekoliko ključnih reči, ono bi se najverovatnije opisalo kao „era promene paradigmi“. Zahvaljujući naprednim teleskopima, instrumentima i tehnologiji mašinskog učenja, astronomi su u mogućnosti da dublje istraže kosmičke misterije, praveći nova otkrića i izazivajući prethodne pretpostavke.
Jedno od aktuelnih istraživanja u astrofizici usmereno je ka formiranju sistema planeta oko mladih zvezda. Tradicionalna maglinska hipoteza objašnjavala je ovaj proces tvrdnjom da se planete formiraju iz oblaka gasa i prašine koji se urušavaju gravitaciono, stvarajući nove zvezde. Nakon toga, preostali materijal se akumulira u protoplanetarni disk oko zvezde, gde se postepeno formiraju planete. Međutim, nedavna istraživanja su otkrila neslaganje između sastava gasova u atmosferi planeta i sastava gasova u okolnom disku, ukazujući na kompleksnost ovog procesa formiranja.
Tim naučnika predvođen postdoktorskim saradnikom Chih-Chun „Dino“ Hsu sa Univerziteta Northvestern otkrio je značajne razlike između atmosfere egzoplanete PDS 70b i protoplanetarnog diska u kojem se formirala. Ova egzoplaneta, koja se još uvek razvija oko mlade zvezde udaljene od Zemlje, pruža dragocen uvid u proces formiranja planeta.
Korišćenjem Keck Planet Imager and Characterizer (KPIC) instrumenta, tim je uspeo da analizira spektar PDS 70b i identifikuje prisustvo ugljen monoksida i vode u njenoj atmosferi. Ovo otkriće je omogućilo istraživačima da prouče odnos ugljenika i kiseonika na planeti i uporede ga sa sastavom gasova u okolnom disku.
Nalazi su iznenadili tim, jer je otkriveno da je odnos ugljenika i kiseonika na planeti bio značajno drugačiji u poređenju sa diskom. Ova neočekivana saznanja ukazuju na to da je dosadašnje shvatanje procesa formiranja planeta možda bilo previše pojednostavljeno. Tim je predložio nekoliko mogućih objašnjenja za ovo neslaganje, uključujući mogućnost da je planeta formirana pre obogaćenja diska ugljenikom ili da je proces formiranja bio drugačiji nego što se pretpostavljalo.
Dalja istraživanja će se fokusirati na drugu egzoplanetu u sistemu, PDS 70c, kako bi se bolje razumeo proces formiranja ovog planetarnog sistema. Ovo istraživanje pruža dragocen uvid u evoluciju planetarnih sistema i postavlja osnovu za dalje razumevanje ovih kompleksnih procesa u kosmosu.