Porast napada kiselinom u Velikoj Britaniji: Šta pokazuju podaci i šta to znači za buduće preventivne mere

Porast napada kiselinom u Velikoj Britaniji: Šta pokazuju podaci i šta to znači za buduće preventivne mere

Napadi kiselinom, koji su nedavno zabeležili porast u Velikoj Britaniji, izazivaju zabrinutost i zahtevaju ozbiljnu reakciju vlasti i društva. Ova vrsta nasilja, koja se naziva i bacanje kiseline, korozivni zločin ili napad štetnim supstancama, postala je obilježje britanskog života još od viktorijanskih vremena.

Podaci prikupljeni od strane Acid Survivors Trust International (ASTI) pokazuju porast ovih napada, posebno od 2021. do 2022. godine, kada je zabeleženo povećanje od 70%. Ova statistika je posebno alarmantna jer je veća verovatnoća da će žene postati žrtve ovih napada nego muškarci.

Analize motivacije prestupnika kiselinom ukazuju na to da su takvi napadi obično mizogini, sa muškarcima koji napadaju žene zbog odbijanja brakova, udvaranja ili seksa. Međutim, u Velikoj Britaniji, nasilje kiselinom je često usmereno muško na muškarce i često je povezano s uličnim nasiljem, dugovima za drogu ili pljačkama.

Važno je napomenuti da ne svi napadi kiselinom koriste visoko koncentrovane kiseline. Na primer, istraživanje je otkrilo da su u 32% slučajeva uključeni proizvodi za domaćinstvo poput izbeljivača.

Vladine strategije za suzbijanje ovakvog nasilja su uključivale donošenje zakona koji regulišu posedovanje korozivnih supstanci i edukaciju javnosti, ali dalja analiza i evaluacija tih mera su neophodne.

Uzimajući u obzir porast broja napada, ključno je prikupljanje preciznijih podataka o ovom problemu i edukacija mladih, posebno u najugroženijim zajednicama, o opasnostima nošenja korozivnih supstanci. Ove mere su neophodne kako bi se zaštitile potencijalne žrtve i sprečili budući napadi.