Cene kakaoa na fjučers berzi su se udvostručile od početka godine, iznosivši 3935 EUR po toni do 8728 EUR, a zatim dostigle svoj vrhunac na 9458 EUR. Očekivalo bi se da će ovo povećanje cene dovesti do skoka cena čokolade, ali realnost je složenija.
Intenzivne vrućine i kiše u zapadnoj Africi, ključnom regionu za proizvodnju kakaoa, smanjile su prinosi treću godinu zaredom, izazivajući rast cena. Međutim, to ne znači automatski i veće cene za čokoladu.
Iako povećanje cene kakaoa za 4603 EUR po toni može rezultirati samo četiri američka centa većom cenom tipične čokoladne grickalice od 45 grama, proizvođači čokolade već su podigli cene. Mondelez je povećao cene za 12–15% u Evropi, dok je Mars povećao cene za 15% u SAD-u.
Međutim, povećanje cena gotovih proizvoda čokolade ne odražava u potpunosti rast cena kakaoa. Samo mali deo povećanja cena na tržištu fjučersa stiže do uzgajivača, a mnogi od njih, posebno u Gani i Obali Slonovače, zarađuju veoma malo.
Dok neke kompanije, poput Marsa, postavljaju ciljeve za udvostručenje prihoda uzgajivača kakaoa, još uvek postoji dug put do toga da se poljoprivrednicima obezbedi prihod za život. Iako cene čokolade rastu, to ne garantuje da će i uzgajivači dobiti više.
Dok se situacija u industriji čokolade menja, mnogi istraživači i aktivisti ističu da je još potrebno mnogo toga da se postigne pravedna cena za uzgajivače kakaoa, čija egzistencija i dalje zavisi od teških uslova rada i niskih prihoda.