Rođenje deteta u Engleskoj postalo je „finansijsko samoubistvo“ za mnoge porodice jer nepriuštivi troškovi brige o deci teraju roditelje u dugove ili čak abortuse, navodi se u izveštaju grupe za kampanju Pregnant Then Screved objavljenom u nedelju.
Oko 46 odsto roditelja u Engleskoj sa detetom mlađim od pet godina kaže da su zapali u dugove ili da su morali da povuku ušteđevinu da bi platili brigu o deci – što je povećanje od 30 odsto u odnosu na prošlu godinu, pokazalo je istraživanje.
Svaka treća majka nije bila u mogućnosti da se vrati na posao sa punim radnim vremenom zbog troškova brige o deci, dok je oko 70% majki priznalo da „nakon što plate brigu o deci, nema finansijskog smisla“ da rade.
Istraživanje je takođe otkrilo da je više od polovine majki (52,5%) koje su imale abortus navelo troškove nege deteta kao primarni razlog za prekid trudnoće.
„Ne samo da imamo krizu troškova života, već imamo krizu troškova rada koja nesrazmerno utiče na majke“, rekla je Džoeli Brirli, izvršna direktorka i osnivačica Pregnant Then Screved.
Mnogi roditelji u Engleskoj koji žele da imaju više dece jednostavno ne mogu to da priušte, tvrdi ona. Prosečna cena slanja deteta mlađeg od dve godine u vrtić sa punim radnim vremenom u Engleskoj sada košta skoro 270 funti (342 dolara) nedeljno, ili više od 14.000 funti (17.728 dolara) godišnje, pokazuju podaci na vladinoj veb stranici Monei Helper.
„Biti roditelj je dovoljno teško, ali kada imati više dece znači žrtvovati svoj prihod, rađanje izgleda kao finansijsko samoubistvo“, tvrdi Brirli.
„Ako ne budemo oprezni, postati roditelj će biti luksuz, a privreda ne može da priušti da plati tu cenu“, dodala je ona.
Istraživanje dolazi pošto je vlada obećala da će smanjiti troškove brige o deci počevši od aprila. Međutim, oko 90 odsto anketiranih ne veruje obećanjima vlade.
Studija predstavljala je uzorak od 5.870 ispitanika koji su nasumično odabrani iz grupe od 35.800 koji su učestvovali u anketi.