Brazilski Amazon zabeležio je 13.489 šumskih požara u prvoj polovini godine, što je najgora brojka u poslednjih 20 godina, otkrili su satelitski podaci u ponedeljak.
Ukupan broj je povećan za više od 61 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine — povećanje za koje stručnjaci kažu da je rezultat istorijske suše koja je prošle godine pogodila najveću tropsku prašumu na svetu.
Otkako je Brazilski Nacionalni institut za svemirska istraživanja (INPE) počeo da sastavlja evidenciju 1998. godine, samo dve druge godine iskusile su više šumskih požara od januara do juna: 2003. (17.143) i 2004. (17.340).
Ovi podaci predstavljaju teške vesti za vladu predsednika Luiza Inasija Lule da Silve, pri čemu se broj požara povećava čak i kada je krčenje šuma u Amazonu – koje pomaže u smanjenju globalnog zagrevanja apsorbovanjem ugljen-dioksida – jenjavo.
Prema podacima INPE, površina podložna krčenju šuma smanjila se za 42 odsto od 1. januara do 21. juna, u poređenju sa istim periodom 2023. godine.
Lula je obećao da će zaustaviti ilegalno krčenje šuma Amazonije do 2030. godine. Praksa se dramatično pogoršala pod njegovim prethodnikom sa krajnje desnice Žairom Bolsonarom.
Za Romula Batista, portparola brazilskog ogranka Grinpisa, „klimatske promene doprinose“ povećanju broja šumskih požara.
Batista je objasnio za AFP da je većina brazilskih bioma, ili različitih prirodnih regiona, pod stresom zbog nedostatka padavina.
„Životna sredina je suva, a samim tim i vegetacija je više isušena i podložnija požarima“, rekao je on.
Međutim, on je rekao da većina šumskih požara verovatno nije bila spontana, kao što je izazvana gromovima, već izazvana ljudskom aktivnošću – posebno upotrebom poljoprivrednog spaljivanja.
Šumski požari su takođe postavili rekorde u periodu od januara do juna u dva druga ekosistema biodiverziteta južno od Amazona: Pantanal, jedna od najvećih svetskih tropskih močvara, i savana Cerrado, koja se nalazi uglavnom u Brazilu.
U Pantanalu, domu miliona kajmana, papagaja, džinovskih vidra i najveće gustine jaguara na svetu, zabeleženo je 3.538 šumskih požara u prvih šest meseci 2024. – povećanje od više od 2.000 odsto u poređenju sa prošlom godinom.
Ukupan broj je takođe veći za 40 odsto u poređenju sa 2020. godinom koja je bila rekordna u tom regionu.
Samo u junu otkriveno je 2.639 požara – šest puta veći broj ikada zabeležen. Poslednjih dana stanovnici Pantanala su zbog požara videli crveno obojeno nebo i oblake dima.
Situacija je zabrinjavajuća jer je sezona požara obično u drugoj polovini godine, posebno u septembru, kada je vreme najsuvo.
Država Mato Groso, gde se nalazi veći deo Pantanala, proglasila je vanredno stanje prošle nedelje, a vlasti su najavile da će vatrogasci biti poslati iz drugih regiona da pomognu u borbi protiv plamena.
Cerrado — jedna od tri velike savane na Zemlji, zajedno sa afričkom i australijskom — doživjela je 13.229 požara od januara do juna, skoro isto koliko i Amazon.
Cerrado pokriva region veličine Francuske, Nemačke, Italije, Španije i Britanije zajedno.