Bivša teniska zvezda oslobođena je dodatnih 20 tačaka u vezi sa bankrotom iz 2017.
Trostruki šampion Vimbldona Boris Beker proglašen je krivim pred krunskim sudom u Sautvorku u Londonu po četiri tačke optužnice prema Zakonu o nesolventnosti i oslobođen još 20 tačaka u vezi sa njegovim bankrotom 2017.
Šestostruki pobednik grend slem turnira, 54, optužen je da je sakrio imovinu vrednu milione funti, uključujući dva trofeja Vimbldona, kako bi izbegao plaćanje dugova.
Bivši 1. teniser sveta proglašen je bankrotom 21. juna 2017. zbog neotplaćenog kredita od skoro 4 miliona funti na njegovom imanju na Majorki u Španiji 2013. i 1,2 miliona funti, uz kamatu od 25 odsto, pozajmljenih od Britanaca. biznismen Džon Kovel sledeće godine.
Sud je saslušao Bekera, koji je ranije osuđivan za utaju poreza i pokušaj utaje poreza u Nemačkoj 2002. godine, zaradio je „ogromnu količinu“ novca, osvojivši oko 50 miliona dolara (oko 38 miliona funti) u novčanim nagradama i sponzorskim ugovorima.
Ali Beker, koji je nastavio da trenira sadašnju tenisku zvezdu Novaka Đokovića, rekao je da mu je zarada „drastično smanjena“ nakon njegovog penzionisanja 1999. Nemački državljanin, koji živi u Velikoj Britaniji od 2012, tvrdio je da je sarađivao sa poverenicima koji su zaduženi da obezbede njegovu imovine – čak je ponudio i svoj venčani prsten – i postupio po savetu stručnjaka.
U svom završnom govoru, njegov advokat Jonathan Laidlav KC rekao je porotnicima da se Becker, koji je osvojio 49 titula u singlu u 77 finala tokom 16 godina, u velikoj mjeri oslanjao na savjetnike nakon što je postao poznat i bogat nakon svojih sportskih uspjeha.
Bio je, rekao je Lejdlou, „previše poverljiv i oslanjao se“ na savete koje su mu dali „brojni savetnici“ koji su ga okruživali. Lejdlo je rekao da, iako je postojao element da Beker „zakopava glavu u pesak” kada su u pitanju novac i finansije, u vreme bankrota ovi savetnici su Bekerovim životom upravljali „haotično”.
Negirajući tvrdnju tužilaštva da je Beker dao „zaobilaženje“ stečajnim zvaničnicima, rekao je: „Neki od tih savetnika su nudili istinske dobre savete koji su bili u najboljem interesu okrivljenog – drugi, kao što je to u svetu, možda jesu jednostavno je želeo parče pite koje je ponudila njegova slava i bogatstvo.”
Rebeka Čalkli, tužilaštvo je tvrdilo da Bekerov dokaz nije verodostojan i da je on pokušavao da se „sakrije iza svojih savetnika”. „Obaveze i dužnosti su bile na njemu“, rekla je porotnicima, dodajući da Beker ne zna gde se nalaze trofeji koji su „definisali njegovu karijeru“ „jednostavno nije verodostojno“.
Neki od Bekerovih trofeja su prodati na aukciji za 700.000 funti da bi platio svoje dugove, a on je upućivao razne apele da pokuša da ih locira. Ali nakon brojnih pokušaja da se povrate nestali trofeji, uključujući kampanju Bi-Bi-Sija, oni tek treba da budu pronađeni.
Nagrade uključuju dva od tri muška trofeja Vimbldona u pojedinačnoj konkurenciji, njegovu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama 1992., trofeje Australijan opena 1991. i 1996., Predsednički kup iz 1985. i 1989., njegov trofej Dejvis kupa 1989. i zlatnik Dejvis kupa koji je osvojio198 .
Bekera, koga je tokom suđenja podržavala njegova partnerka Lilijan de Karvaljo Monteiro, porota je u petak proglasila krivim po četiri tačke optužnice, uključujući oduzimanje imovine, dve tačke za neotkrivanje imovine i prikrivanje duga.
On je pušten pre izricanja presude na istom sudu 29. aprila i mogao bi da se suoči sa zatvorskom kaznom od maksimalno sedam godina po svakoj tački.
Aleks Džej, šef odeljenja za nesolventnost i povraćaj imovine u parničnoj firmi Stjuarts, rekao je: „Nemojte da pogrešite, biti proglašen krivim na krivičnom sudu za prekršaje zbog stečaja je prilično retkost. Većina ljudi, kada su u stečaju, sarađuju u postupku stečaja, barem u meri koja ne dovodi do podizanja i dokazivanja krivičnih prijava. Nivo pokušaja gospodina Bekera da osujeti proces i izbegne otplatu svojim poveriocima je stoga morao biti prilično izuzetan.