Boing pristaje na sporazum SAD o priznanju krivice zbog fatalnih nesreća MAKS

Boing pristaje na sporazum SAD o priznanju krivice zbog fatalnih nesreća MAKS

Boing je u ponedeljak potvrdio postizanje dogovora sa američkim Ministarstvom pravde u vezi sa posledicama dve fatalne nesreće 737 MAKS aviona, u kojima je ukupno poginulo 346 ljudi u Etiopiji i Indoneziji pre više od pet godina. Prema sudskim dokumentima, Boing je pristao da prizna krivicu za zaveru za prevaru tokom sertifikacije MAKS aviona, što bi trebalo da rezultira kaznom od 243,6 miliona dolara. Takođe, kompanija će uložiti najmanje 455 miliona dolara u programe usklađenosti i bezbednosti, a njen rad će nadgledati nezavisni monitor imenovan od strane vlade.

Porodice žrtava su odmah reagovale na sporazum, izražavajući nezadovoljstvo zbog toga što smatraju da sporazum daje Boingu ustupke koje drugi optuženi nikada ne bi dobili. Kritike su usmerene na DOJ, koji je prema njihovom mišljenju pokazao nedostatak sluha za njihove zahteve i interes javnosti.

Ovo je visokoprofilni sporazum koji je usledio nakon što je DOJ zaključio da Boing nije uspeo da poboljša svoje programe usklađenosti i etike, kršeći prethodni sporazum o odloženom krivičnom gonjenju (DPA) iz 2021. godine. Sporazum o priznanju krivice omogućava Boingu da izbegne krivično suđenje, ali porodice žrtava će tražiti da sud odbije sporazum na predstojećem ročištu.

Ova situacija dodatno je opteretila Boing, koji je nedavno suočen i sa novim izazovima u vezi sa bezbednošću svojih aviona, uključujući probleme sa putničkim maskama za kiseonik na više od 2.600 737 aviona, što je izazvalo zabrinutost i dodatne inspekcije.

Ovaj događaj predstavlja važan korak u dugotrajnom procesu oko odgovornosti za nesreće MAKS aviona, dok kompanija nastavlja da se suočava sa posledicama uključujući regulatorne istrage i pritisak javnosti.