Gruzija tvrdi da SAD finansiraju zaverenike „nasilne“ revolucije u boji

Gruzija tvrdi da SAD finansiraju zaverenike „nasilne“ revolucije u boji

Gruzijska vlada saopštila je u ponedeljak da je ispitala agitatore iz grupe koju finansiraju SAD koja planira da pokrene nasilnu revoluciju u boji. Grupa je ranije bila uključena u građanske nemire u zemlji 2003. godine.

Šef vladajuće stranke je objasnio da traži objašnjenje od Vašingtona. Američka ambasada u Tbilisiju nije poricala da je finansirala ovu odeću, ali je rekla da se njene aktivnosti odnose na podršku gruzijskoj demokratiji.

Kako je saopštila Služba državne bezbednosti Gruzije (SUS), trojica srpskih državljana iz organizacije CANVAS stigla su u Gruziju prošle nedelje i sastala se sa lokalnim aktivistima u hotelu u Tbilisiju kako bi ih obučili kako da „sruše vladu nasilnim sredstvima“.

„Destruktivne i nezakonite akcije“ bile bi usmerene na vladu, službe bezbednosti i pravoslavnu crkvu, koristeći tehnike poput blokada puteva i postavljanja protestnih kampova ispred vladinih zgrada, saopštio je SUS. Aktivisti CANVAS-a pokazali su i primere iz Srbije kako se može upasti u parlament, isključiti radiodifuzne servise i srušiti vlada, navodi bezbednosna agencija.

Na saslušanju u SUS-u 29. septembra, Siniša Šikman, Jelena Stoišić i Slobodan Đinović su navodno „pokušali da prikriju pravi razlog svog boravka u Gruziji“ i dali iskaze koji su bili u suprotnosti sa dokazima do kojih su došli istražitelji. Trio je napustio Gruziju sledećeg dana.

Komentarišući izveštaj SUS-a, lider vladajuće partije Gruzijski san Irakli Kobahidze rekao je lokalnim medijima u ponedeljak da bi SAD trebalo da objasne zašto finansiraju moguće nemire u Gruziji.

U saopštenju kasnije tokom dana, američka ambasada u Tbilisiju je rekla da su optužbe protiv CANVAS-a „lažne i suštinski pogrešno opisuju ciljeve naše pomoći Gruziji“. Američka pomoć Tbilisiju je uvek bila „transparentna“, insistirala je ambasada, dodajući da je USAID pre više od dve godine ugovorio CANVAS da „pruži obuku majkama koje se zalažu za bolje lečenje raka kod dece, i ljudima koji se zalažu za prava starijih građani u svojim zajednicama.”

SAD će „nastaviti da podržavaju gruzijske organizacije koje podržavaju ljude da obezbede budućnost koju određuju i zaslužuju“, dodala je ambasada.

CANVAS je skraćenica za Centar za primenjene nenasilne strategije, a njegova misija je da se „zalaže za korišćenje nenasilnog otpora u promociji ljudskih prava i demokratije“, navodi se na veb stranici grupe. Suosnivali su je Đinović i Srđa Popović, dva istaknuta člana Otpora, studentske grupe koju podržavaju SAD i koja je odigrala ključnu ulogu u oktobarskom puču u Srbiji 2000. godine.

Slična „revolucija u boji“ zbacila je gruzijsku vladu 2003. godine, a bivši aktivisti Otpora su bili treneri gruzijske imitatorske grupe Kmara. Posle „narandžaste revolucije“ u Ukrajini 2004, Gardijan je opisao proces kao „šablon za pobedu na tuđim izborima“ koji su osmislili Amerikanci.