BBC racije pokazuju smanjenje medijske slobode pod Modijem

BBC racije pokazuju smanjenje medijske slobode pod Modijem

Oko 11 časova 14. februara, oko 20 indijskih poreskih službenika i policije upalo je u kancelarije Bi-Bi-Sija u Nju Delhiju, vičući osoblju da se udalji od kompjutera i preda svoje mobilne telefone, navodi dvoje prisutnih, piše Rojters.

U birou kompanije u finansijskoj prestonici Indije, Mumbaju, poreski zvaničnici su pokrenuli drugu raciju. Vlada je saopštila da Bi-Bi-Si nije odgovorio na ponovljene zahteve da razjasni svoje poreske poslove u vezi sa profitom i doznakama iz njegovih indijskih operacija.

Bi-Bi-Si je rekao da u potpunosti sarađuje sa poreskim vlastima i da se nada da će stvari brzo rešiti, dodajući da će njegovi novinari nastaviti da izveštavaju „bez straha ili naklonosti“. Odbio je da komentariše ovu priču.

Tri nedelje pre racija – koje je vlada nazvala „istraživanjem“ – Bi-Bi-Si je objavio dokumentarni film iz dva dela koji je uključivao ispitivanje uloge premijera Narendre Modija u sektaškim nemirima u njegovoj matičnoj državi Gudžarat 2002. godine kada je bio tamošnji glavni ministar . Dokumentarac, koji je emitovan samo u Britaniji, optužio je Modija da podstiče klimu nekažnjivosti koja je podstakla nasilje.

Modijeva vlada je dokumentarni film nazvala „pristrasnim“ i odražava „kolonijalni način razmišljanja“. Ministar inostranih poslova S. Jaishankar rekao je za novinsku agenciju ANI prošle nedelje da se radi o „politici drugim sredstvima“ i sugerisao da je njen tajming imao za cilj da potkopa podršku Modiju. Bi-Bi-Si je rekao da ostaje pri izveštaju.

Ovaj 72-godišnji premijer uživa visok rejting i očekuje se da će se sledeće godine kandidovati za reizbor za hindu nacionalističku Bharatiia Janata Partiju (BJP).

Krajem januara, indijske vlasti naredile su uklanjanje postova na društvenim mrežama u kojima se deli dokumentarni film, a policija je privela neke indijske studente koji su pokušali da ga pregledaju, rekavši da bi to narušilo mir. Ubrzo su pušteni.

Poreske inspekcije u kancelarijama Bi-Bi-Sija – tokom kojih su zvaničnici klonirali mobilne telefone nekih viših službenika i pretraživali kompjutere, prema dvojici prisutnih ljudi – istakli su zabrinutost nekih novinara i čuvara medijskih prava o, kako kažu, opadanju štampe sloboda pod Modijem.

Rojters je razgovarao sa osam indijskih novinara, rukovodilaca industrije i medijskih analitičara koji su rekli da su neki mediji koji su kritički izveštavali o vladi bili meta inspekcija vladinih agencija, suspenzije državnog oglašavanja i hapšenja novinara.

„Nikada nije bilo zlatnog doba indijskog novinarstva“, rekao je Abhinandan Sekhri, izvršni direktor nezavisne onlajn medijske grupe Nevslaundri, čije su kancelarije u Nju Delhiju dva puta ispitali poreski zvaničnici 2021. nakon kritičkog izvještavanja o Modijevoj administraciji. „Ali nikada nije bilo kao sada.

Sudija u Delhiju u novembru je odbacio krivičnu prijavu koju je poresko odeljenje podnelo protiv Sekhrija zbog navodne utaje poreza i falsifikovanja izveštaja o proceni vrednosti. Sekhri je tužio vladu zbog napada na njegova osnovna prava i slobodu izražavanja; slučaj se vodi u Višem sudu u Delhiju.

Modijeva vlada odlučno je poricala da je poreska inspekcija Bi-Bi-Sija – prva protiv jedne međunarodne novinske organizacije u poslednjih nekoliko decenija – bila odgovor na film.

„BBC posluje u okviru dve privatne kompanije u Indiji: kao i svaka druga strana kompanija, one su otvorene za kontrolu i na njih se primenjuju poreski zakoni“, rekao je Kančan Gupta, viši savetnik Ministarstva informisanja i radiodifuzije. Bi-Bi-Si je primio više od 10 poreskih obaveštenja pre emitovanja dokumentarca, rekao je on.

Rojters nije mogao da potvrdi ovo nezavisno. Poreska agencija nije odgovorila na zahtev za komentar ove priče.

Od kada je Modi preuzeo dužnost 2014. godine, Indija je pala sa 140. na Svetskom indeksu slobode štampe, godišnjem rangiranju neprofitne organizacije Reporteri bez granica, na 150. mesto prošle godine, što je najniže mesto ikada.

Modijeva vlada odbacuje nalaze Indeksa, dovodeći u pitanje njegovu metodologiju, i kaže da Indija ima živahnu slobodnu štampu.

Najmnogoljudnija svetska demokratija sa 1,4 milijarde ljudi, Indija ima hiljade novina i stotine TV kanala.

Gupta, savetnik ministarstva informisanja, negirao je da je bilo koja vladina agencija ciljala medije kao odgovor na izveštavanje, ili da je suspendovala bilo kakvo oglašavanje. On je rekao da je vlada više puta izjavljivala da je uznemiravanje novinara neprihvatljivo i protivzakonito.

Udruženje urednika Indije, industrijsko udruženje, saopštilo je da su racije Bi-Bi-Sija deo trenda da se „vladine agencije koriste za zastrašivanje i uznemiravanje novinskih organizacija“. Poziva se na četiri slične poreske inspekcije protiv medija 2021.

U jednoj od njih, poreske vlasti su u julu 2021. izvršile prepad na kancelarije Dainika Bhaskara, jedne od najvećih indijskih novina po tiražu, koje su navele da je utajio porez na prihod od 7 milijardi indijskih rupija (84,47 miliona dolara). List je osporio optužbu i slučaj je u toku.

Novine – deo DB Corp (DBCL.NS), jedne od najvećih indijskih novinskih grupa – objavile su seriju članaka u kojima se navodi da su vlasti pogrešno postupale sa pandemijom COVID-19 i premalo prijavljivale smrtne slučajeve. Vlada je negirala greške u svom reagovanju i potcenjivanju.

Visoki izvršni direktor Dainika Bhaskara, koji je tražio da ne bude identifikovan zbog osetljivosti ovog pitanja, rekao je da su racije usledile nakon neobjašnjivog prekida oglašavanja od strane savezne vlade i šest država pod kontrolom BJP od februara 2021. Suspenzija je trajala do avgusta 2022. i koštao je novine više od milijardu rupija (12,25 miliona dolara), rekao je on.

Portparol lista je odbio da komentariše. Državne vlade nisu odgovorile na zahteve za komentar. Upitan o slučaju, Gupta, viši savetnik u Ministarstvu informisanja i radiodifuzije, rekao je da vlada nije povukla oglašavanje zbog kritičkog izveštavanja.

U prošlogodišnjem izveštaju, Reporteri bez granica su rekli da su, uprkos velikoj čitanosti, mnoge indijske novinske organizacije bile podložne ekonomskom pritisku zbog oslanjanja na vladino oglašavanje.

Akvizicija nekih medijskih grupa od strane milijardera za koje se smatra da su bliski Modiju takođe je dovela do utišavanja nezavisnih glasova u indijskoj štampi, navodi se.

U periodu od 2014. do početka decembra 2022. savezna vlada potrošila je 64,9 milijardi indijskih rupija (784,34 miliona dolara) na oglašavanje u štampanim i elektronskim medijima, navodi se u saopštenju parlamentu krajem prošle godine. Međutim, brojke pokazuju da je potrošnja opala poslednjih godina.

Gupta je rekao da je bilo pritužbi nakon što je vlada smanjila svoju potrošnju na oglašavanje, ali to nije bio napad na slobodu medija.

„Vlada ne postoji da finansira medije. Ne želimo medije koji su nam lojalni ili dužni zbog novca koji im dajemo“, rekao je on.

Izveštaji međunarodnih organizacija za zaštitu slobode štampe, uključujući Komitet za zaštitu novinara (CPJ), kažu da su – pored finansijskih pritisaka na medijske organizacije – savezne i državne vlade u Indiji pritvorile sve veći broj novinara zbog njihovog izveštavanja.

Najmanje sedam novinara ostalo je iza rešetaka u Indiji od decembra, što je najveći broj u poslednjih 30 godina, prema godišnjem globalnom praćenju CPJ-a objavljenom 14. decembra.

U nekim slučajevima, novinare su pritvarale državne vlade – koje kontrolišu lokalne policijske snage – nakon što su izveštavali o manjim pitanjima.

Dana 29. marta 2022, Ajeet Ojha, reporter novina na hindu jeziku Amar Ujala u severnoj državi Utar Pradeš, napisao je priču o tome da se učenicima unapred propuštaju ispitni radovi u srednjoj školi u gradu Balija. Ojha je napisao da je istraga o tome ko je procurio papire u toku.

Sledećeg dana policija je uhapsila 42-godišnjeg izveštača i optužila ga da je sam odao testove, navodi se u policijskom izveštaju, koji je pregledao Rojters.

„Proveo sam 27 noći u zatvoru“, rekao je Ojha, dodajući da je i dalje optužen po dve tačke, iako je policija odustala od nekih krivičnih prijava. Policija Balije nije odgovorila na zahteve za komentar.

Gjanendra Šukla, veteran reporter koji je vodio kampanju za Ojhino oslobađanje, rekao je da državna vlada pod kontrolom BJP-a gleda na „kritičare kao na neprijatelja“.

„Zaboravili su da je posao novinara da ističe probleme i kritikuje sistem“, rekao je on.

Vlada Utar Pradeša nije odgovorila na zahteve za komentar. Gupta, savetnik ministarstva, rekao je da je hapšenje stvar državnih organa.