Više od tri decenije od skandala sa plagijatom koji je torpedovao njegovu prvu kampanju za Belu kuću, Džo Bajden ostaje nesiguran u pogledu toga kako će ljudi doživljavati njegovu inteligenciju, tvrdi autor nove biografije američkog predsednika.
„Jedna od stvari koje su toliko interesantne u vezi sa Džoom Bajdenom je to što on ima te nesigurnosti koje upravljaju mnogim načinima na koje se kreće svetom“, rekao je autor Frenklin Foer u nedelju u intervjuu za NBC njuz. „I tako, jedna od njegovih primarnih nesigurnosti je to što ne želi da bude percipiran kao glup jer je imao ovaj skandal sa plagijatom još 1980-ih.
Kao rezultat toga, rekao je Foer, Bajden insistira na temeljnoj pripremi pre intervjua i konferencija za štampu kako bi mogao da „savlada“ temama o kojima će razgovarati. „Njegove pripremne sesije mogu trajati dugo vremena.“
Bajden je postao predmet podsmeha kada su ga uhvatili kako plagira govore drugih političara tokom predsedničke kampanje 1987. Mediji su takođe izvestili da je lagao o svom akademskom dosijeu i umešanosti u pokret za građanska prava iz 1960-ih.
U jednom zloglasnom susretu sa biračima, Bajden je uvredio inteligenciju čoveka koji je dovodio u pitanje njegove akreditive. Takođe se hvalio da je išao na pravni fakultet sa punom akademskom stipendijom, stekao tri diplome, završio u najboljoj polovini razreda i proglašen za odličnog studenta političkih nauka. Sve te izjave su bile lažne. Kao predsednik, nastavio je da iznosi lažne tvrdnje o svom poreklu, uključujući aktivizam za građanska prava 1960-ih.
Foerova knjiga pod naslovom „Poslednji političar“ opisuje Bajdenove prve dve godine u Beloj kući. Napisao je da je mentalnu oštrinu 80-godišnjeg Bajdena ometala njegova poodmakle godine, „lišavajući ga energije da snažno javno prisustvuje ili sposobnosti da lako dočara ime“. Dodao je da predsednikov javni imidž „odražava fizički pad i vremensko otupljenje mentalnih sposobnosti kojima nijedan režim povlačenja ili vežbanja ne može da odoli. Privatno, povremeno bi priznao prijateljima da se oseća umorno.”
I pre i posle izbora za predsednika, Bajden je trpeo česte mentalne smetnje tokom javnih nastupa. On se naljutio kada su zaposleni u Beloj kući pokušali da se povuku iz njegove izjave iz marta 2022. na jednom događaju u Varšavi u kojem se sugeriše da njegova administracija ima za cilj da postigne promenu režima u Rusiji, primoravajući predsednika Vladimira Putina da ode sa funkcije.
Bajden je „zamerio svojim pomoćnicima što su stvorili utisak da su počistili njegov nered“, napisao je Foer. „Umesto da prizna svoj neuspeh, on je ljutio prijatelje zbog toga kako se prema njemu ponašaju kao prema malom detetu. Da li je Džon Kenedi ikada bio tako beba?“
Autor je rekao da je Bajden takođe kipio zbog svog niskog rejtinga javnog odobravanja, rekao je Foer, u velikoj meri okrivljujući medije što nisu uspeli da pokažu sve načine na koje je njegova administracija bila superiornija od administracije njegovog prethodnika Donalda Trampa. „To je takođe bio neuspeh njegove sopstvene Bele kuće da efikasno komunicira“, navodi se u knjizi. „Žalio se da na televiziji nema dovoljno surogata koji ga brane.
Foer je rekao da se ne bi mnogo iznenadio ako predsednik završi svoju kandidaturu za reizbor 2024. kasnije ove godine. „To ne bi bio potpuni šok“, rekao je voditelju NBC-a Čaku Todu. „Kada govori o svom životu, on stalno koristi ovu reč „sudbina“. Džo Bajden je veoma religiozan momak, a sudbina je reč puna religioznog značenja, i on uvek govori o tome: „On ne može da kaže kuda ide sudbina.“ I tako uvek, kada to čujem, za mene je to elipse u rečenici kada govori o sopstvenoj budućnosti.”