Stručnjaci sa Braun škole na Univerzitetu Vašington u Sent Luisu ističu da sposobnost žena iz Ugande da pregovaraju o uslovima i vremenu seksa—uključujući pravo da odbiju seks i zahtevaju upotrebu kondoma—može biti presudna za sprečavanje negativnih ishoda u oblasti reproduktivnog zdravlja.
U prepisci objavljenoj u avgustovskom izdanju časopisa The Lancet, autori ističu kako kulturne norme koje podržavaju nejednaku dinamiku moći u seksualnim odnosima, nepravdano priznajući mušku seksualnu slobodu u odnosu na žensku autonomiju, ograničavaju mobilnost žena i jačaju njihovu potčinutost seksualnim potrebama svojih partnera, dodatno pogoršavaju ranjivost žena na HIV.
Podsaharska Afrika čini skoro 30% svih novih HIV infekcija u svetu, a Uganda se izdvaja kao zemlja sa velikim brojem mladih ljudi koji žive sa HIV-om, pri čemu mlade žene predstavljaju najugroženiju grupu. Prema autorima, ovaj disproporcionalni teret na mladim ženama u Ugandi delimično je rezultat duboko ukorenjenih rodnih normi koje oblikuje patrijarhalni sistem, favorizujući muškarce i nametajući rigidne rodne uloge i očekivanja.
Autori prepiske su Josephine Nabaiinda, naučna saradnica u Međunarodnom centru za zdravlje i razvoj djece Braun škole (ICHAD); Samuel Kizito, MD, saradnik fakulteta u ICHAD-u; Anita Nagava, asistentkinja u istraživanju ICHAD Uganda; i Fred Ssevamala, istaknuti profesor Villiam E. Gordon u Braun školi.