Na Arktiku, sloboda putovanja, lova i donošenja svakodnevnih odluka duboko je povezana sa hladnim i smrznutim uslovima tokom većeg dela godine. Ovi uslovi se brzo menjaju kako se Arktik zagreva.
Arktik sada ima više padavina kada bi istorijski padao sneg. Morski led koji je nekada štitio obale od erozije tokom jesenjih oluja formira se kasnije. A tanji rečni i jezerski led čini putovanje motornim sankama sve opasnijim po život.
Brodski saobraćaj na Arktiku se takođe povećava, što donosi nove rizike za krhke ekosisteme, a ledeni pokrivač Grenlanda nastavlja da šalje slatku vodu i led u okean, podižući globalni nivo mora
U godišnjem izveštaju o Arktiku, objavljenom 13. decembra 2022, okupili smo 144 druga arktička naučnika iz 11 zemalja da ispitamo trenutno stanje arktičkog sistema.
Arktik postaje sve vlažniji i kišovitiji
Otkrili smo da su arktičke padavine u porastu tokom svih godišnjih doba i da se ova godišnja doba pomeraju.
Veći deo ovih novih padavina sada pada u obliku kiše, ponekad tokom zime i tradicionalno smrznutih vremena u godini. Ovo remeti svakodnevni život ljudi, divljih životinja i biljaka.
Putevi postaju opasno zaleđeni sve češće, a zajednice se suočavaju sa većim rizikom od poplava reka. Za autohtone zajednice uzgoja irvasa, zimska kiša može stvoriti neprobojni sloj leda koji sprečava njihove irvase da pristupe vegetaciji ispod snega.
Širom Arktika, ova promena ka vlažnijim uslovima može poremetiti živote životinja i biljaka koje su evoluirale za suve i hladne uslove, potencijalno menjajući lokalnu hranu arktičkih naroda.
Kada je u Ferbanksu na Aljasci u decembru 2021. padala kiša koja se smrzavala, vlaga je stvorila sloj leda koji je trajao mesecima, rušio drveće i ometao putovanja, infrastrukturu i sposobnost nekih arktičkih životinja da traže hranu. Nastali sloj leda je u velikoj meri odgovoran za smrt trećine stada bizona u unutrašnjosti Aljaske.
Postoji više razloga za ovo povećanje arktičkih padavina.
Kako morski led brzo opada, izložena je otvorenija voda, što dovodi povećanu vlagu u atmosferu. Čitav arktički region je zabeležio gubitak od više od 40% u letnjem morskom ledu u odnosu na 44-godišnji satelitski rekord.
Arktička atmosfera se takođe zagreva više nego dvostruko brže od ostatka sveta, a ovaj topliji vazduh može zadržati više vlage.
Pod zemljom, vlažniji, kišovitiji Arktik ubrzava otapanje permafrosta, na kojem je izgrađena većina arktičkih zajednica i infrastrukture. Rezultat toga su zgrade koje se ruše, putevi koji su opušteni i napukli, pojavljivanje vrtača i urušavanje obala zajednice duž reka i okeana.
Vlažnije vreme takođe ometa izgradnju pouzdanog zimskog snežnog pokrivača i bezbednog, pouzdanog rečnog leda, i često dovodi u pitanje napore domorodačkih zajednica da uberu i obezbede svoju hranu.
Kada je u septembru 2022. pogodio tajfun Merbok, podstaknut neobično toplom pacifičkom vodom, njegovi uraganski vetrovi, talasi od 50 stopa i dalekosežni olujni talas oštetili su kuće i infrastrukturu preko 1.000 milja obale Beringovog mora i poremetili lov i žetvu na ključno vreme.
Sezona snega na Arktiku se smanjuje
Sneg igra ključnu ulogu na Arktiku, a sezona snega se smanjuje.
Sneg pomaže da se Arktik ohladi tako što reflektuje dolazno sunčevo zračenje nazad u svemir, umesto da dozvoljava da ga apsorbuje tamnije tlo bez snega. Njegovo prisustvo pomaže da led u jezeru traje duže u proleće i pomaže zemlji da duže zadrži vlagu tokom leta, sprečavajući previše suve uslove koji su zreli za razorne požare.
Sneg je takođe platforma za putovanje lovaca i stanište za mnoge životinje koje se na njega oslanjaju za gnežđenje i zaštitu od predatora.
Sezona snega koji se smanjuje remeti ove kritične funkcije. Na primer, obim snežnog pokrivača u junu širom Arktika opada po stopi od skoro 20% po deceniji, što označava dramatičnu promenu u načinu na koji se snežna sezona definiše i doživljava širom severa.
Čak i u dubini zime probijaju se toplije temperature. Grad Utkiagvik na krajnjem severu Aljaske dostigao je temperaturu od 40 stepeni Farenhajta (4,4 C)— 8 F iznad nule — 5. decembra 2022, iako sunce ne probija horizont od sredine novembra do sredine januara.
Fatalni padovi kroz tanki morski, jezerski i rečni led su u porastu širom Aljaske, što dovodi do trenutnih tragedija, kao i povećanja kumulativnih ljudskih troškova klimatskih promena koje domorodački narodi Arktika sada doživljavaju na generacijskoj skali.
Uticaji zagrevanja Arktika nisu ograničeni samo na Arktik. 2022. ledeni pokrivač Grenlanda izgubio je led 25. godinu zaredom. Ovo doprinosi porastu mora, što eskalira opasnost koju obalne zajednice širom sveta moraju da planiraju da bi ublažile poplave i olujne talase.
Početkom septembra 2022. godine, ledeni pokrivač Grenlanda doživeo je neviđeno topljenje u kasnoj sezoni na 36% površine ledenog pokrivača. Nakon toga je usledio još jedan, još kasniji događaj topljenja tog istog meseca, izazvan ostacima uragana Fiona koji su se kretali duž istočne Severne Amerike.
Međunarodni timovi naučnika posvećeni su proceni razmera u kojima su formiranje leda na Grenlandskom ledenom pokrivaču i gubitak leda van ravnoteže. Oni takođe sve više uče o transformativnoj ulozi koju zagrevaju okeanske vode.
Ovogodišnji Arktički izveštaj uključuje nalaze iz misije NASA Oceans Melting Grenland (OMG) koja je potvrdila da zagrevanje okeanskih temperatura povećava gubitak leda na ivicama ledenog pokrivača.
Živimo u novom geološkom dobu — antropocenu — u kojem ljudska aktivnost ima dominantan uticaj na našu klimu i životnu sredinu.
Na Arktiku koji se zagreva, ovo zahteva od donosilaca odluka da bolje predvide međudejstvo promene klime i ljudske aktivnosti. Na primer, satelitski podaci o brodovima od 2009. jasno pokazuju da se pomorski saobraćaj povećao na svim arktičkim otvorenim morima i nacionalnim ekskluzivnim ekonomskim zonama kako se region zagrevao.
Za ove ekološki osetljive vode, ovaj dodatni brodski saobraćaj izaziva hitnu zabrinutost u rasponu od budućnosti arktičkih trgovačkih puteva do uvođenja još većeg stresa izazvanog ljudskim delovanjem na arktičke narode, ekosisteme i klimu. Ova zabrinutost je posebno izražena imajući u vidu neizvesnost u vezi sa trenutnim geopolitičkim tenzijama između Rusije i drugih arktičkih država zbog njenog rata u Ukrajini.
Brzo zagrevanje Arktika zahteva nove oblike partnerstva i razmene informacija, uključujući između naučnika i autohtonih nosilaca znanja. Saradnja i izgradnja otpornosti mogu pomoći da se smanje neki rizici, ali globalna akcija za obuzdavanje zagađenja gasovima staklene bašte je od suštinskog značaja za celu planetu.