Arheolozi u Luizijani spasavaju artefakte stare 12.000 godina od prirodnih katastrofa, pljačkaša

Arheolozi u Luizijani spasavaju artefakte stare 12.000 godina od prirodnih katastrofa, pljačkaša

Dugo zakopani ispod šuma zapadne centralne Luizijane, kameno oruđe, vrhovi koplja i drugi dokazi o ljudima koji su živeli u ovoj oblasti pre 12.000 godina postali su izloženiji i ranjiviji, usled uragana, poplava i pljačkaši, piše AP.

Ovog leta, arheolozi su oprezno kopali zemlju na lokalitetu Vernon Parish u Nacionalnoj šumi Kisatchie. Prebirali su kroz prljavštinu da bi iskopali i sačuvali dokaze o praistorijskoj okupaciji tog područja.

„Izgleda da je ovo mesto bilo neprekidno okupirano tokom praistorije, o čemu svedoči širok spektar kamenih oruđa i grnčarije koji datiraju iz svakog kulturnog doba Indijanaca do evropskog kontakta“, navodi se u saopštenju američke Šumske službe.

Lokalitet su pronašli geodeti 2003. godine, prema podacima Uprave za šume. Nakon što su uragani Laura i Delta iščupali drveće, uznemirili i otkrili neke od artefakata, zvaničnici Nacionalne šume Kisači su iskoristili novac za pomoć uragana da započnu iskopavanja kako bi saznali više o lokaciji i da bi je sačuvali.

„Između pljačke i štete od uragana, zaista smo bili u opasnosti da izgubimo ovo mesto tokom vremena“, rekao je arheolog Forest Service Metju Helmer tokom medijskog obilaska lokacije u junu.

Helmer, hodao je usred već iskopanih područja, ukazujući na promene u boji i teksturi tla koje, poput sirovih artefakata koji se iskopavaju, mogu dati tragove dok istraživači rade na utvrđivanju činjenica o ljudima koji su zauzimali to područje u različitim vremenima tokom milenijuma.

„Mi zaista pišemo istoriju ovih naroda koji su živeli pre 1492. godine, čak 10.000 i više godina unazad“, rekao je Helmer.

To je dobrodošla prilika za Marka Risa, profesora arheologije na Univerzitetu Luizijane u Lafajetu i direktora Javne arheološke laboratorije Luizijane.

Ipak, Ris žali da rad ometaju ljudi koji su neovlašćeno kopali i pobegli sa materijalom sa lokacije.

„To je kao da uđete u arhivu i pronađete knjigu koja je toliko retka da je jedinstvena i prethodi pisanju, to je kao da otrgnete stranicu iz te knjige i odete sa njom“, rekao je Ris.

Spašeni artefakti će biti sortirani, katalogizovani i ispitani dok istraživači u arheološkoj laboratoriji pokušavaju da donesu odluke o prošlim kulturama na tom mestu.