Apelacioni sud Sjedinjenih Američkih Država potvrdio je presudu koja nalaže da je Internet arhiva prekršila zakon o autorskim pravima skeniranjem i deljenjem digitalnih knjiga bez dozvole izdavača. Ova odluka usledila je nakon tužbe koju su podnela četiri velika izdavača — Hachette Book Group, HarperCollins Publishers, John Wiley & Sons, i Penguin Random House — zbog besplatne distribucije više od 100 knjiga, uključujući dela poznatih autora poput Tonija Morisona i J. D. Salingera.
U svom obrazloženju, sud je odbacio tvrdnje Internet arhive da je njihov program „Nacionalna biblioteka za hitne slučajeve“, pokrenut na početku pandemije, bio zaštićen zakonom o poštenoj upotrebi. Sud je zaključio da ova praksa ne ispunjava kriterijume poštenog korišćenja, potvrdivši raniju odluku Okružnog suda iz 2023. godine, koja je u korist izdavača izdala trajnu zabranu.
Marija Palante, predsednica i izvršna direktorka Udruženja američkih izdavača, pohvalila je odluku, ističući da ona štiti prava autora i izdavača na licenciranje i nadoknadu za njihova kreativna dela. Sa druge strane, Kris Frilend, direktor bibliotečkih usluga Internet arhive, izrazio je razočaranje presudom i najavio da će Arhiva nastaviti da brani prava biblioteka na posedovanje, pozajmljivanje i čuvanje knjiga.
Ova odluka predstavlja značajan presedan u zaštiti autorskih prava u digitalnom dobu, potvrđujući da čak i digitalne platforme moraju poštovati prava izdavača i autora.