Kongreganti sa Rod Ajlenda koji se klanjaju u najstarijoj sinagogi u zemlji neće biti iseljeni, jer je sudija u ponedeljak presudio u njihovu korist. Ali čini se da je višegodišnji pravni spor oko istorijskog zdanja i skupa ceremonijalnih zvona vrednih milione daleko od kraja, prenosi Asošijejted pres.
Kongregacija Džešuat Izrael iz Njuporta je trenutni stanar 250 godina stare sinagoge Turo. U vlasništvu je njujorške Kongregacije Shearith Israel, koja je u februaru podnela zahtev Višem državnom sudu za preuzimanje kontrole nad odborom koji nadgleda svakodnevne operacije.
Skupština Roud Ajlenda shvatila je podnesak kao pokušaj da ih izbaci iz zgrade, nešto što je njujorška skupština negirala
Sudija Kolin Hejstings u Okružnom sudu u Njuportu u ponedeljak je odbacila napore Kongregacije Shearith Israel da preuzme kontrolu nad odborom.
Luis Solomon, predsednik kongregacije Šearit Izrael, rekao je u mejlu da je zahtev odbačen iz tehničkih razloga – i da će se pravni slučaj nastaviti.
„Šearit Izrael je posvećen promeni režima korporativnog zakupca sinagoge Turo“, rekao je Solomon, dodajući da je skupština „u potpunosti posvećena preduzimanju svih zakonskih napora da promeni kontrolu nad odborom“.
Luiz Teic, kopredsednica skupštine Njuporta, nazvala je pokušaj deložacije „nezaslužnim“.
„Nadamo se da će naš stanodavac u Njujorku sada odlučiti da finalizuje uslove za dugoročni zakup za Ješuat Izrael koji će obezbediti sigurnost i stabilnost našoj skupštini u budućnosti“, rekla je ona u izjavi.
Sinagoga Turo je osvećena 1763. godine, ali jevrejska zajednica koja ju je osnovala na kraju se raspršila i Kongregacija Šearit Izrael postala je starateljstvo.
Sadašnja skupština služi na tom mestu od 1883. i iznajmljuje ga za 1 dolar godišnje, prema sporazumu iz 1903. godine.
Spor je počeo 2011. godine kada se skupština Njuporta preselila da proda set ritualnih zvona Muzeju lepih umetnosti u Bostonu za 7,4 miliona dolara. Kongregacija Shearith Israel je tužila, pozivajući se na sporazum poverenika.
Sudski sudija je prvobitno dodijelio kontrolu nad imovinom i zvonima skupštini Njuporta, ali je 2017. godine Prvi okružni apelacioni sud SAD preinačio tu odluku. Vrhovni sud SAD je 2019. odbio da interveniše u slučaju.
Sinagoga Touro zauzima važno mesto u istoriji posvećenosti nacije verskoj slobodi. Godine 1790, Džordž Vašington je posetio Turo i poslao pismo skupštini u kome se obavezuje na američku posvećenost verskoj slobodi, pišući da mlada nacija „ne kažnjava netrpeljivost, a progon ne pomaže“.