ATLANTA – Sudija iz Džordžije odbacio je sporazum koji bi omogućio ogromnu olakšicu za porez na imovinu Rivian Automotive-u, pomutivši planove novog proizvođača električnih kamiona da izgradi fabriku istočno od Atlante, piše Asošijejted pres.
Sudija Višeg suda okruga Morgan Brenda Trammell odbacila je ono što je obično rutinski zahtev lokalne vlade da potvrdi ugovor o obveznici, presudivši u četvrtak da razvojna vlast koja je pokrenula slučaj nije dokazala da fabrika vredna 5 milijardi dolara, za koju se predviđa da će zaposliti 7.500 ljudi, bio „ispravan, razuman i izvodljiv“ kako se zahteva državnim zakonom.
Trammell je takođe presudio da bi, prema državnom zakonu, od Rivijana trebalo da se zahteva da plaća redovne poreze na imovinu zbog nivoa kontrole nad imovinom koju bi izdavala u zakup od razvojnih vlasti, potkopavajući razlog zbog kojeg je tužba pokrenuta.
Rivijan je odbio da komentariše.
Odeljenje za ekonomski razvoj Džordžije i lokalna uprava za zajednički razvoj u četiri okruga koja je angažovala Rivijana rekli su da su „razočarani i s poštovanjem se ne slažu sa odlukom sudije Tramela. Rekli su da ne odustaju od svojih planova i da razmatraju žalbu.
„Ostajemo nepokolebljivi u našim naporima da dovedemo visoko plaćene američke proizvodne poslove u Gruziju i trenutno procenjujemo sve zakonske opcije“, saopštile su grupe.
Proizvođač električnih vozila sa sjedištem u Irvineu, Kalifornija, najavio je prošle godine da će izgraditi objekat na lokaciji od 2.000 jutara (800 hektara) u okruzima Morgan i Valton oko 45 milja (70 kilometara) istočno od Atlante duž međudržavnog puta 20. Planira da tamo proizvodi do 400.000 vozila godišnje. Rivian, koji takođe ima fabriku u Normalu, Ilinois, nadao se da će uspeti već ovog leta i početi proizvodnju 2024.
Zadržavajući vlasništvo nad imovinom i dajući je u zakup Rivianu, lokalne samouprave bi oslobodile Rivian od predviđenih 700 miliona dolara poreza na imovinu tokom 25 godina, iako je Rivian pristao da plati 300 miliona dolara umesto poreza tokom tog perioda.
Olakšice za porez na imovinu ključni su deo poreskih olakšica i podsticaja od 1,2 milijarde dolara koje su Gruzija i lokalni zvaničnici ponudili Rivijanu da izgradi fabriku u državi.
Dugo korišćeni manevar zaobilazi zabranu u državnom ustavu Gruzije da se daju „napojnice“ kompanijama ili pojedincima. Ako Trammell-ov nalog koji zahteva normalne poreze na imovinu bude potvrđen, to bi moglo dovesti u pitanje druge velike poreske olakšice i sprečiti zvaničnike da koriste alat u budućnosti.
Država takođe planira da potroši 200 miliona dolara da kupi lokaciju i pripremi je. Rivian bi mogao da zahteva predviđeni kredit od 200 miliona dolara za porez na prihod i 280 miliona dolara za poreske olakšice na promet mašina i građevinskog materijala. Država takođe planira da potroši 90 miliona dolara za izgradnju centra za obuku radnika i obuku radnika.
Sudija je smatrao ubedljivim argumente grupe lokalnih stanovnika koji se protive razvoju fabrike, rekavši da će im to pokvariti kvalitet života u ruralnom području na koje širenje Atlante sada zadire.
„Veoma je zadovoljavajuće što smo mi lokalni građani bili u mogućnosti da se udružimo kako bismo uradili toliko istraživanja kako bismo doveli sjajan pravni tim i pružili nam fantastične rezultate poput ovih“, rekla je JoEllen Artz, predsednica opozicione grupe Morgan Land, Ski & očuvanje vode. Artz i drugi protivnici su intervenisali u tužbi kako bi doveli u pitanje prikladnost sporazuma o poreskim olakšicama koji je predložila zajednička razvojna vlast četiri okruga koja je pomogla u regrutovanju Rivijana.
Kompanija je naišla na poteškoće u povećanju proizvodnje u Ilinoisu, a njena nekada velika cena akcija je pala sa nekim ključnim investitorima koji su bacali akcije.
Trammell je napisao da izgleda da lokalni i državni zvaničnici nisu uzeli u obzir veće troškove usluga koje bi lokalne samouprave imale, niti da li Rivijan ima novca da završi projekat.
„Rivijanove gotovinske rezerve brzo presušuju, što dovodi do ozbiljne sumnje da li će moći da započne, a kamoli da završi projekat“, napisao je Trammel.