NORFOLK – Nakon godina kašnjenja i problema sa novom tehnologijom, najnapredniji nosač aviona američke mornarice kreće u svoje prvo raspoređivanje sledeće nedelje i treniraće sa drugim zemljama NATO-a u vreme sve veće ruske agresije u Ukrajini, prenosi Asošijejted pres.
USS Gerald R. Ford napušta u ponedeljak najveću svetsku mornaričku bazu u Norfolku u Virdžiniji zajedno sa razaračima i drugim ratnim brodovima, saopštila je američka mornarica u četvrtak. Udarna grupa nosača pridružiće se brodovima u Atlantskom okeanu iz zemalja koje uključuju Francusku, Nemačku i Švedsku u raznim vežbama, uključujući protivpodmornički rat.
„Atlantik je područje od strateškog interesa“, rekao je viceadmiral Daniel Dvier u saopštenju. „Naš primarni cilj je da doprinesemo mirnom, stabilnom i atlantskom regionu bez sukoba kroz kombinovanu pomorsku moć naših saveznika i partnera.
Dvajer komanduje 2. flotom američke mornarice, koja nadgleda američke ratne brodove dok se razmeštaju između istočne obale SAD i Barencovog mora, pored obala Norveške i Rusije. SAD su pojačale fokus na severni Atlantik poslednjih godina nakon što je ruska vojska pojačala operacije tempom koji nije viđen od kraja Hladnog rata.
Vežbe sledeće nedelje dolaze sedam meseci nakon što je Rusija napala Ukrajinu. Zapadne zemlje, uključujući SAD, dale su oružje Ukrajini, povećavajući tenzije sa Kremljom. Ruski predsednik Vladimir Putin je prošle nedelje zapretio da će poslati još vojnika u borbu i potencijalno upotrebiti nuklearno oružje kako bi odbio pokušaj Ukrajine da povrati kontrolu nad područjima pod okupacijom Moskve.
Bredli Martin, viši istraživač politike u korporaciji RAND, rekao je za Asošijeted pres da će vežbe sledeće nedelje pokazati američke vojne sposobnosti i podršku NATO-u. Zabrinutost oko Rusije deo je šireg proračuna misije.
„Takođe pokazujemo Rusiji da postoji niz snaga sa kojima će morati da se nose ako izađu izvan Ukrajine ili eskaliraju u Ukrajini na načine koje smatramo neprihvatljivim“, rekao je Martin, penzionisani kapetan mornarice.
Američki nosači aviona demonstriraju jedinstvenu sposobnost SAD da otpremaju ratne avione širom sveta, rekao je Martin. Uprkos dobro objavljenim problemima USS Forda, on je rekao da je to i dalje deo većeg prikaza vojne moći nacije.
Ratni brod vredan 13,3 milijarde dolara – najskuplji u zemlji – prvi je u mornarici nove klase nosača aviona Ford. Dizajnirani su da nose veći broj aviona i rade sa nekoliko stotina mornara manje. Oni koriste elektromagnetni sistem za lansiranje aviona, koji zamenjuju parne katapulte i trebalo bi da povećaju letačke misije za trećinu.
Fordovo prvo postavljanje dolazi pet godina nakon što je pušten u rad. I bila je opterećena raznim problemima, uključujući probleme sa sistemom za lansiranje i liftovima koji donose projektile i bombe u mlaznjake na pilotskoj palubi.
U izveštaju Kongresne istraživačke službe od kraja avgusta navedeno je da se mornarica „mučila da ispuni obećanja koja je više puta davala“ odborima za nadzor odbrane da dovrše, testiraju i sertifikuju liftove za oružje. Mornarica je saopštila da je 11. i poslednji brodski lift za oružje sertifikovan u decembru.
Godine 2017, tadašnji predsednik Donald Tramp rekao je magazinu Tajm da bi mornarica trebalo da se vrati u pogon za lansiranje aviona jer elektromagnetni sistem „košta stotine miliona dolara više novca i nije dobar“.
Dvajer, admiral, rekao je novinarima u telefonskom razgovoru u ponedeljak da je Ford „već uspešno izveo preko 10.000 katapulta i sletanja nosača“.
Martin iz korporacije RAND rekao je da sistem tek treba da lansira avione većom brzinom za koju je dizajniran. A za to će verovatno biti potrebne godine, što, kako je rekao, nije neočekivano za prvu u novoj klasi nosača.
„Udarne grupe nosača aviona su i dalje centar projekcije moći mornarice“, rekao je Martin. „Činjenica da je vodeći brod u novoj klasi imao neke značajne probleme u razvoju to ne menja.