AP otpušta reportera nakon greške u Poljskoj

AP otpušta reportera nakon greške u Poljskoj

NjUJORK – Asošiejted pres je otpustio izveštača i preispituje svoje standarde o korišćenju anonimnih izvora nakon „neverovatne“ greške u priči o kobnom raketnom napadu u kojem su poginule dve osobe u Poljskoj.

Izveštač za nacionalnu bezbednost, Džejms LaPorta, otpušten je pošto je smatran prvenstveno odgovornim za bilten od 15. novembra u kojem se pogrešno navodi da su ruske rakete izvele napad, navode ljudi u AP upoznati sa odlukom. Tražili su anonimnost da bi razgovarali o kadrovskim stvarima i internom poslovanju.

U stvari, široko se veruje da su protivvazdušne rakete ruske proizvodnje koje je ispalila Ukrajina odgovorne za smrtonosni susret u toj zemlji NATO-a.

LaPorta, koji je radio u AP-u od 2020. godine, rekao je u utorak da bih „voleo da komentarišem zapisnik, ali mi je AP naredio da ne komentarišem“.

Veruje se da je AP prva novinska organizacija van poljskih medija koja je izvestila o samom udaru prošle nedelje. Greška pripisivanja krivice Rusiji bila je posebno štetna zbog opasnosti s obzirom na posvećenost NATO-a da odgovori na napad na zemlju članicu.

„Preispitujemo sve velike greške koje su napravljene“, rekla je o grešci od prošle nedelje Džuli Pejs, viši potpredsednik i izvršni urednik AP-a. „Mi naše standarde shvatamo veoma ozbiljno. Ako ne živimo u skladu sa našim standardima, nemamo drugog izbora osim da preduzmemo akciju. Poverenje u AP i poverenje u naš izveštaj je najvažnije.”

Prvobitni izveštaj pripisan je „višem američkom obaveštajnom zvaničniku“, bez objašnjenja zašto je toj osobi odobrena anonimnost. AP politika zahteva razlog za anonimnost. Kasnije je priča ažurirana i dodaje da zvaničnik nije imenovan zbog osetljive prirode situacije.

AP pokušava da izbegne poverljive izvore, u skladu sa svojom izjavom o principima, i postavlja stroge smernice za njihovu upotrebu. Na primer, reporter mora da dobije odobrenje od menadžera vesti kome se saopštava identitet izvora da bi ga koristio u priči – proces poznat kao „provera izvora“.

U ovom slučaju, LaPorta je u internoj Slack poruci rekao da je njegov izvor proverio Ron Nikson, potpredsednik AP-a i šef za istrage, preduzeća, partnerstva i grantove. Ali Nikson je rekao da nema saznanja da se izvor koristi za ovu konkretnu priču i razvoj, prema ljudima koji poznaju situaciju.

Politike AP-a takođe zahtevaju drugi izvor koji bi potvrdio informacije dobijene preko poverljivih izvora, iako se izuzeci odobravaju od slučaja do slučaja.

Preduzete su i druge disciplinske mere, navodi kompanija, koja nije dala detalje u utorak popodne. AP razmatra sve aspekte priče i način na koji je obrađena i kako je materijal stigao do žice, rekao je Pejs.

„Uvek kada imamo grešku, a svakako grešku ove veličine, moramo da prestanemo“, rekao je Pejs. „Moramo da se uverimo da imamo ispravne politike kada su u pitanju anonimni izvori i izveštavanje o osetljivim informacijama, i moramo da se uverimo da je naše osoblje pravilno obučeno i da ima jasno razumevanje kako da primeni ove standarde.

Urednik AP-a za standarde Džon Daniševski poslao je u utorak poruku svim novinarima AP-a podsećajući ih na standarde za korišćenje anonimnih izvora, rekavši da smernice „treba da znaju svaki novinar i urednik AP-a”.

On je primetio da AP-ov izuzetak od svog pravila o dva izvora dolazi kada materijal koji se nudi dolazi direktno od autoritativne ličnosti koja je u poziciji da zna, sa informacijama koje su toliko detaljne da nema sumnje u njihovu tačnost.

Iako su pravila jasna, „mogu postati zbrkana ako se izveštavanje iz anonimnih izvora stavi direktno na Slack kanal ili razgovor sa drugim urednicima i reporterima koji sastavljaju deo novinarstva AP-a, posebno u situaciji sa udarnim vestima“, napisao je Daniševski.

Interna poruka AP-a od tog dana uključivala je kratku raspravu o tome da li je drugi izvor neophodan.

Kako je dan odmicao, priča je ažurirana – uključujući dodavanje lažne krivice ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog za Ruse za poljski incident. Na kraju, izveštaj AP-a je objasnio incident izveštavajući o izjavi poljskog ministarstva spoljnih poslova da je reč o raketi ruske proizvodnje.

AP je sledećeg dana objavio zvaničnu ispravku svoje priče.

Priča je sadržala tekst drugog izveštača AP-a, Džona Lestera, koji je beležio seriju ruskih napada u Ukrajini tog dana. Lester, koji je stacioniran u Kijevu kada je priča dospela u žicu, ne suočava se sa nikakvom disciplinom jer nije imao nikakve veze sa anonimnim materijalom o poljskom napadu koji je ubačen u priču.

Incident je posebno živopisan podsetnik — s obzirom na potencijalne posledice — na potrebu da novinari vode računa u situacijama „magle rata“, rekao je Vilijam Muk, profesor političkih nauka na North Central Collegeu u Ilinoisu.

„Zaboravljamo da je priroda sukoba to što postoji mnogo dvosmislenosti i neizvesnosti“, rekao je Muk. „Postoji razlog za oprez i usporavanje stvari.“