TUSCALOOSA – Čak i nakon tri meseca zatočeništva koje je uključivalo pretnje pogubljenjem, fizičko mučenje, samicu i uskraćivanje hrane, to je bila vožnja do slobode koja je skoro slomila Aleksa Drukea, američkog vojnog veterana koji je pušten prošle nedelje sa još devet osoba zatvorenici koji su otišli da pomognu Ukrajini u borbi protiv ruskih snaga, prenosi Asošijejted pres.
Ruke su mu bile vezane. Glava mu je bila prekrivena plastičnom kesom, a traka za pakovanje koja ga je držala na mestu bila je tako čvrsto pričvršćena da je stvorila brazde na njegovom čelu. Druke je rekao da su on i njegov kolega američki zatvorenik Endi Huin dostigli svoj limit u ovoj državi tokom tranzita, koji se dogodio u nizu vozila iz istočne Ukrajine do aerodroma u Rusiji koji je bio okružen naoružanim čuvarima.
„Za sve što smo prošli i sva vremena kada smo mislili da možemo umreti, prihvatili smo da možemo umreti, bili smo spremni da umremo kada je došla, ta vožnja je bila jedini put da se svako od nas samostalno molio za smrt samo da bi je dobio gotovo“, rekao je Drueke za Asošijeted pres u intervjuu u petak.
„Mentalna i emocionalna tortura u poslednja 24 sata u zatočeništvu, to je bilo najgore“, rekao je on.
Drueke, 40, leči: otok mu se spušta na glavu i pokušava da povrati nekih 30 funti (13,6 kilograma) za koje misli da je izgubio lošu ishranu. Ali ostala su užasna sećanja, a on nije siguran šta sledi osim pokušaja da usmeri pažnju na druge zatvorenike koji ostaju u ruskim rukama.
„Rat se nije završio“, rekao je on, govoreći u domu koji deli sa svojom majkom i drugim rođacima u Tuskalusi.
Drueke i Huinh, 27-godišnji kolega vojni veteran iz Alabame, bili su među stotinama Amerikanaca koji su rano otišli u Ukrajinu da pomognu u borbi protiv Rusije.
Oni su 9. juna uhvaćeni tokom, kako je Druke opisao, izviđačke misije povezane sa ukrajinskom međunarodnom legijom, sastavljenom od stranih dobrovoljaca.
„Svi ostali su uspeli da se bezbedno vrate u bazu“, rekao je on.
Ruski vojnici su dvojicu muškaraca odveli u njihov logor, a zatim u Rusiju na „intenzivno ispitivanje“. Iako je odbio da ulazi u detalje, Druke je rekao da je tretman bio brutalan.
„Svako od naših ljudskih prava je prekršeno“, rekao je on. „Bili smo mučeni.“
Muškarci su vraćeni u Ukrajinu na „crno mesto“ u Donjecku na skoro mesec dana dodatnog ispitivanja, rekao je on. Na kraju su odvedeni u blok za izolaciju u okviru bivšeg ukrajinskog zatvora. Tamo su Druke i Huin bili primorani da snimaju propagandne izjave za rusku video kameru sa vojnicima u prostoriji.
„Sa pozitivne strane, bilo je trenutaka kada bi nas stavili u orman, vezane i povezenih očiju, … dok su čekali da se pojavi bilo koji reporter, i to je Endiju i meni dalo samo nekoliko sekundi da šapnemo stvari i napred da proverimo jedni druge“, rekao je on. „To je bio prvi put da smo razgovarali u nekoliko nedelja u tom trenutku.“
Na kraju, nakon nedelja zatočeništva koje je uključivalo višestruke pretnje, postalo je očigledno da je nešto – bilo puštanje na slobodu, prebacivanje u zatvor ili pogubljenje – u toku, rekao je Drueke, koji se pridružio rezervnom sastavu američke vojske nakon terorističkih napada 11. septembra. 2001. i služio je na dve turneje u Iraku.
„Znali smo da se nešto dešava jer je naša uobičajena rutina bila izobličena i oni su nas terali da izbacimo sve naše lične stvari iz ćelije“, rekao je on.
Ali čak i tada, psihička tortura se nastavila, rekao je. „Jedan od čuvara je nekoliko puta rekao: „Prilično sam siguran da ćete vas pogubiti“, rekao je.
Umesto toga, oni su bili deo grupe od 10 muškaraca koji su pušteni 21. septembra u dogovoru koji je posredovala Saudijska Arabija. Ostali koji su pušteni sa njima bili su iz Hrvatske, Maroka, Švedske i Ujedinjenog Kraljevstva.
Niko se nije opustio sve dok avion nije bio u vazduhu, a zvaničnik iz Saudijske Arabije objasnio šta se dešava, rekao je on. Sletevši u Njujork nakon leta iz Saudijske Arabije, Druke je rekao da je njega i Huinha sačekao zvaničnik unutrašnje bezbednosti iz kancelarije koja istražuje ratne zločine.
Saradnici za štampu iz Nacionalne bezbednosti nisu odmah uzvratili e-poštu tražeći komentar, ali istražitelji UN-a za ljudska prava su rekli da se ukrajinski ratni zarobljenici izgleda suočavaju sa „sistematskim” maltretiranjem od strane ruskih zarobljenika koje uključuje i mučenje.