Više od dve trećine Britanaca želi da se glasa o ponovnom pridruživanju EU, prema novoj anketi koju je u nedelju objavio The Independent. Više od polovine ispitanika je odluku o izlasku iz bloka ocenilo kao pogrešnu.
Ujedinjeno Kraljevstvo je zvanično napustilo EU 31. januara 2020. nakon referenduma o Bregzitu 2016. godine, pri čemu su glasovi za „izlazak“ pobedili sa malom razlikom.
Istraživanje, koje je za novine sprovela istraživačka kompanija Savanta, pokazalo je da 65 odsto ispitanika želi novi glas, 10 odsto više nego prošle godine.
Javnost je, međutim, podeljena oko toga kada bi takav referendum trebalo da se održi, pri čemu 22 odsto kaže da bi trebalo da se održi sada, a 24 odsto veruje da bi to trebalo da se desi u narednih pet godina. Manje popularna mišljenja su u roku od šest do deset godina (11%) i za više od 20 godina (4%).
U međuvremenu, broj onih koji se protive drugom glasanju o članstvu u EU opao je sa 32% na 24%.
Istraživanje takođe sugeriše da Britanci imaju negativniji stav o posledicama Bregzita, pri čemu je 54 odsto ispitanika reklo da je napuštanje EU loša odluka, u odnosu na 46 odsto prošle godine.
Taj stav proizilazi iz široko rasprostranjenog uverenja da su ekonomija Ujedinjenog Kraljevstva i globalni uticaj oštećeni značajnom odlukom o izlasku iz EU.
Većina ispitanika od 56 odsto kaže da je napuštanje bloka pogoršalo ekonomiju, u odnosu na 44 odsto prošle godine. Polovina takođe smatra da je uticaj UK-a na međunarodnoj sceni smanjen, u poređenju sa samo 39 odsto prošle godine. Pored toga, ispitanici imaju nejasno mišljenje o promenama koje je Bregzit doneo na sposobnost zemlje da kontroliše sopstvene granice, a 50% ih je reklo da su se pogoršale.
Anketa je usledila nakon decembarske studije Centra za evropske reforme (CER), koja je procenila gubitke Velike Britanije zbog Bregzita na 33 milijarde funti (39,7 milijardi dolara).
Bregzit je dodao 6% cenama hrane u Velikoj Britaniji i koštao je britanske radnike oko 2,6% njihovih plata u realnom iznosu, objasnio je u novembru Svati Dhingra, spoljni član Odbora za monetarnu politiku Banke Engleske. Odlazak iz EU je, prema Dhingri, takođe prouzrokovao smanjenje poslovnih investicija i ukupne trgovine.