Amerikanci vide graničnu krizu kao „invaziju“

Amerikanci vide graničnu krizu kao „invaziju“

Skoro dve trećine američkih glasača vidi rekordan priliv ilegalnih stranaca koji prolaze preko južne granice zemlje ne samo kao krizu, već kao „invaziju“, pokazala je nova anketa Rasmussen Reports-a.

Istraživanje, objavljeno u ponedeljak, pokazalo je da 65 odsto birača veruje da je njihova zemlja napadnuta. Većina ispitanika u svakoj demografskoj kategoriji – uključujući 73% Hispanaca, 74% crnaca, 63% žena, 55% demokrata, 80% republikanaca i 70% glasača mlađih od 40 godina – složila se sa izjavom da je to „veoma tačno” ili „donekle tačno” da se poplava ilegalnih prelazaka migranata nazove invazijom. Samo 15% odraslih u SAD veruje da to „uopšte nije tačno“.

Još više birača, 72 odsto, smatra da je situacija na granici „kriza“. Slično, 70 odsto Amerikanaca, uključujući 63 odsto demokrata, vidi bezbednost granica kao vitalni interes nacionalne bezbednosti, pokazala je anketa.

Rezultati ankete dolaze u trenutku kada granična kriza utiče na rejting odobravanja predsednika Džoa Bajdena dok on vodi kampanju za ponovni izbor kasnije ove godine. Anketa Univerziteta Monmut objavljena prošlog meseca pokazala je da samo 26 odsto odraslih Amerikanaca odobrava Bajdenovu imigracionu politiku, dok je njegov ukupni rejting pao na rekordno niskih 34 odsto.

„Da budemo jasni: ono što se dešava na granici je invazija – na poziv Džoa Bajdena“, rekao je američki senator Tom Koton, republikanac iz Arkanzasa. Američka predstavnica Meri Miler, poslanica iz Ilinoisa koja je bila deo delegacije Kongresa koja je prošle nedelje obišla ključne ulazne luke, pozvala je poslanike da prekinu finansiranje vlade dok Bajdenova administracija ne obezbedi granicu.

Službenici granične patrole su u decembru naišli na preko 300.000 ilegalnih imigranata koji su prešli u SAD, što je rekord svih vremena. Ilegalni prelazi su porasli otkako je Bajden preuzeo dužnost u januaru 2021. i počeo da razbija imigracione politike njegovog republikanskog prethodnika, bivšeg predsednika Donalda Trampa.

Bajdenova administracija ima više od 12 miliona susreta sa ilegalnim migrantima tokom njegovog četvorogodišnjeg mandata, prema proceni Datahazarda, u poređenju sa 4,76 miliona tokom Trampovih godina. Službenici granične patrole presreli su 172 strana državljana koji su se pojavili na FBI-ovoj listi za praćenje terorizma u protekloj fiskalnoj godini, u poređenju sa 14 zajedno tokom Trampove četiri godine na funkciji.

Tramp, koji se angažuje kao vodeći republikanski predsednički kandidat za novembarske izbore, obećao je da će pokrenuti najveću operaciju deportacije u američkoj istoriji ako ga birači pošalju nazad u Belu kuću.

Senatorka Marša Blekburn i drugi republikanski poslanici istakli su da, iako se Bajdenova administracija bezuspešno zalaže da dobije dodatnu pomoć od Meksika u usporavanju priliva migranata, predsednik je tužio državu Teksas zbog pokušaja da pomogne da se obezbedi njen deo granice. Administracija se borila protiv države na sudu da ukloni granične barijere i tužila je Teksas prošle nedelje zbog novog zakona koji omogućava lokalnoj policiji da hapsi migrante zbog ilegalnog ulaska u zemlju.