Američki zakonodavci se plaše nuklearnog napada izazvanog veštačkom inteligencijom

Američki zakonodavci se plaše nuklearnog napada izazvanog veštačkom inteligencijom

Poslanici Predstavničkog doma i Senata podigli su uzbunu zbog potencijalne upotrebe veštačke inteligencije u američkom nuklearnom arsenalu, tvrdeći da tehnologija ne sme biti dovedena u poziciju da sama ispaljuje bojeve glave.

Grupa od tri demokrata i jednog republikanca predstavila je nacrt zakona koji poziva na zabranu upotrebe veštačke inteligencije na način koji bi mogao dovesti do toga da ona koristi nuklearno oružje. Ako bude usvojen, zakon bi kodifikovao trenutnu politiku Pentagona koja zahteva da čovek bude „u toku” u vezi sa bilo kojom odlukom o lansiranju.

„Želimo da budemo sigurni da postoji čovek u procesu lansiranja nuklearnog oružja ako, u bilo kom trenutku, treba da lansiramo nuklearno oružje“, rekao je američki predstavnik Ken Bak, republikanac iz Kolorada, u petak u intervjuu za Foks njuz . „Dakle, gledate naučno-fantastične filmove, a svet je izmakao kontroli jer je veštačka inteligencija preuzeta – imaćemo ljude u ovom procesu.

Bak je aludirao na holivudski prikaz košmarnog scenarija u kojem sistemi veštačke inteligencije preuzimaju kontrolu nad nuklearnim oružjem, kao što je prikazano u filmovima kao što su ‘Ratne igre’ i ‘Kolos: Zabranjeni projekat.’ On je upozorio da bi upotreba veštačke inteligencije bez ljudskog lanca komandovanja biti „nepromišljen“ i „opasan“.

Predstavnik Ted Lieu se složio, rekavši: „AI je neverovatan. To će pomoći društvu na mnogo različitih načina. To takođe može da nas ubije.” Lieu, demokrata iz Kalifornije, vodeći je zagovornik zakona o veštačkoj inteligenciji, zajedno sa još dvojicom demokrata – predstavnikom Donom Bejerom iz Virdžinije i senatorom Edvardom Markijem iz Masačusetsa.

Iako je ideja o nuklearnom ratu izazvanom veštačkom inteligencijom u prošlosti možda bila odbačena kao naučna fantastika, mnogi naučnici veruju da to više nije nategnut rizik. Anketa koju je ranije ovog meseca objavio Stenfordski institut za veštačku inteligenciju usmerenu na čoveka, pokazala je da se 36 odsto istraživača veštačke inteligencije slaže da bi tehnologija mogla da izazove „katastrofu na nuklearnom nivou“.

Centralna komanda SAD (CENTCOM) je prošle nedelje objavila da je angažovala bivšeg direktora Gugla kao svog prvog savetnika za veštačku inteligenciju. Pentagon je zatražio od Kongresa 1,8 milijardi dolara za finansiranje istraživanja veštačke inteligencije u sledećoj fiskalnoj godini.