NjUJORK – Strani prilivi u američke trezorske obveznice su rekordni u avgustu, pokazali su podaci američkog ministarstva finansija u utorak, piše Rojters.
Podaci su pokazali da su strani investitori uložili rekordnih 174,2 milijarde dolara u američke trezorske obveznice, u odnosu na 23 milijarde dolara u julu.
Ukupni podaci su, međutim, indikator koji zaostaje i brojevi su često zastareli. Analitičari ipak gledaju ovaj izveštaj kako bi uočili trendove kupovine američke imovine iz inostranstva.
Ipak, u avgustu su objavljeni podaci o inflaciji u julu koji pokazuju da su pritisci na cene na strani potrošača i proizvođača ublaženi više od očekivanog za mesec. Potrošačke cene u SAD nisu porasle u julu zbog naglog pada troškova benzina, što je predstavljalo prvi značajan znak olakšanja za Amerikance koji su posmatrali kako inflacija raste u poslednje dve godine.
Investitori su u to vreme spekulisali da će Fed ublažiti tempo povećanja kamatnih stopa, ideja koja je porušena na skupu centralne banke u Džekson Holu krajem avgusta. Predsedavajući Fed-a Džerom Pauel je na sastanku ojačao posvećenost Fed-a suzbijanju inflacije.
Strani prilivi, međutim, nisu u skladu sa cenom u trezorima. Referentni 10-godišnji prinos na trezorske obveznice počeo je avgust na 2,605%, a završio mesec na 3,110%, ili povećanjem od 50 baznih poena, što sugeriše da investitori prodaju trezore, a ne kupuju.
Izveštaj je takođe pokazao da su japanski trezori pali na 1,199 biliona dolara u avgustu, sa 1,234 biliona dolara prethodnog meseca. Japan, koji je drugi mesec zaredom smanjio zalihe američkog državnog duga, ostaje najveći ne-američki vlasnik državnih obveznica.
Poznato je da centralne banke prodaju svoje udjele u trezoru kako bi odbranile svoje valute koje se bore.
A jen se snažno borio protiv snažnog američkog dolara koji je porastao zbog velikog povećanja stope Fed-a. Do sada ove godine, jen je pao za skoro 23% u odnosu na dolar. U avgustu jen je pao za 4% u odnosu na dolar.
Kina je, s druge strane, malo povećala udjela u trezorima na 971,8 milijardi dolara, sa 970 milijardi dolara u julu, rastući drugi mjesec zaredom.
Sve u svemu, strani trezori su porasli na 7,509 biliona dolara u avgustu, sa 7,501 biliona u julu, pokazuju podaci.
U drugim klasama imovine, stranci su prodali američke akcije u avgustu osmi mesec zaredom u iznosu od 26,85 milijardi dolara, od odliva od 60,32 milijarde dolara u julu. Julski odliv bio je najveći od marta.
Američke korporativne obveznice zabeležile su priliv u avgustu od 9,45 milijardi dolara, što je neznatno više u odnosu na julski priliv od 8,78 milijardi dolara. Stranci su bili neto kupci američkih korporativnih obveznica osam meseci zaredom.
Podaci Ministarstva finansija takođe su pokazali da su stanovnici SAD ponovo prodali svoje dugoročne strane hartije od vrednosti, sa neto prodajom od 22,7 milijardi dolara u avgustu, u odnosu na prodaju od 27,2 milijarde dolara prethodnog meseca.