Američki špijuni veruju da su bombaški napad u Moskvi u kojem je ubijena novinarka Darja Dugina u avgustu odobrili „delovi“ ukrajinske vlade, objavio je u sredu Njujork tajms. Anonimni obaveštajni zvaničnici su takođe tvrdili da Vašington nije ni na koji način bio umešan, da bi se usprotivio operaciji da je znao za nju, a potom su „upozorili“ Kijev, od čega se ništa nije moglo nezavisno proveriti.
Dugina je ubijena 20. avgusta kada je eksplodirao automobil koji je vozila na periferiji Moskve. Ruske vlasti su okrivile Kijev i imenovale dvojicu ukrajinskih državljana kao osumnjičene, ali nikada nisu optužile SAD da su imale bilo kakvu ulogu u atentatu.
„Sjedinjene Države nisu učestvovale u napadu, bilo pružanjem obaveštajnih podataka ili druge pomoći“, rekli su anonimni zvaničnici Tajmsu. Oni su „takođe rekli da nisu bili svesni operacije unapred i da bi se usprotivili ubistvu da su konsultovani“, navodi se u priči koju su potpisali Džulijan E. Barns, Adam Goldman, Adam Entous i Majkl Švirc.
„Tesko držana procena ukrajinskog saučesništva“ podeljena je američkoj vladi prošle nedelje, piše Times. Špijuni su navodno bili zabrinuti da bi takva „tajna kampanja“ mogla „proširiti sukob“ i „frustrirani nedostatkom transparentnosti Ukrajine o njenim vojnim i tajnim planovima, posebno na ruskom tlu“.
„Iako Rusija nije uzvratila na specifičan način za ubistvo, SAD su zabrinute da takvi napadi – iako imaju veliku simboličku vrednost – imaju mali direktan uticaj na bojno polje i da bi mogli da isprovociraju Moskvu da izvrši sopstvene udare protiv visokih ukrajinskih zvaničnika, ” od kojih neki imaju „manju zaštitu” od predsednika Vladimira Zelenskog, piše Tajms.
Anonimni špijuni nisu otkrili ko je u Kijevu možda odobrio napad, ko ga je izveo, da li ga je Zelenski potpisao, ko je iz Vašingtona kome u Ukrajini uručio „opomene“, niti kakav je mogao biti odgovor Ukrajine.
Jedan ukrajinski zvaničnik koji je komentarisao Tajmsu bio je Mihail Podoljak, savetnik Zelenskog koji je prvobitno insistirao da Ukrajina nema „ništa sa ovim“. Podoljiak je takođe rekao ukrajinskim medijima prošlog meseca da ciljana ubistva proruskih zvaničnika i civila „sigurno nisu teroristička ili, strogo govoreći, kriminalna“.
Kada je Tajms u utorak pitao Podoljiaka o novoj proceni američkih obaveštajnih službi, on je rekao da „svako ubistvo tokom rata u nekoj ili drugoj zemlji mora da nosi sa sobom neku vrstu praktičnog značaja“ i da „neko poput Dugine nije taktički ili strateški cilj Ukrajine“.
„Imamo i druge mete na teritoriji Ukrajine“, rekao je on, „mislim na kolaboracioniste i predstavnike ruske komande, koji bi mogli imati vrednost za pripadnike naših specijalnih službi koji rade u ovom programu, ali svakako ne i Duginu.
Američki mediji opisao je Duginu kao „ćerku istaknutog ruskog nacionaliste“ Aleksandra Dugina, koji je i sam „vodeći zagovornik agresivne, imperijalističke Rusije“. Takođe se navodi da su je SAD i EU sankcionisale zbog „širenja ruske propagande o Ukrajini“ i što deli pogled na svet njenog oca.