Američka obaveštajna zajednica podeljena je u vezi sa uzrocima misterioznog zdravstvenog stanja poznatog kao Havanski sindrom, koji je pogodio brojne američke diplomate stacionirane u inostranstvu. Novim vladinim izveštajem objavljenim u petak navodi se da dok većina agencija smatra da je „malo verovatno“ da je stanje rezultat sofisticiranog napada strane sile, neki zvaničnici smatraju da bi strani protivnici mogli da koriste uređaj za izazivanje bolesti.
Havanski sindrom prvi put je identifikovan 2016. godine među osobljem američke ambasade u Havani na Kubi, a simptomi uključuju glavobolje, vrtoglavicu, mučninu, gubitak sluha, probleme sa pamćenjem i poteškoće u koncentraciji. Slični simptomi su se kasnije pojavili u Kini, Rusiji, Južnoj Americi, Australiji i drugim zemljama, sa ukupno više od 1.500 prijavljenih slučajeva širom sveta.
Iako američka vlada već nekoliko godina istražuje uzrok sindroma, do sada nije uspela da utvrdi tačan razlog za njegovo nastajanje. Među najverovatnijim teorijama koje naučna zajednica razmatra su faktori životne sredine, stresne situacije ili mogućnost da je korišćeno oružje usmerene energije.
Nacionalni obaveštajni savet SAD navodi da pet američkih obaveštajnih agencija procenjuje da je „veoma malo verovatno“ da je strana sila odgovorna za ovaj fenomen. Međutim, dve agencije su se usprotivile ovom stavu, smatrajući da postoji „otprilike jednaka šansa“ da je strani akter koristio novo oružje ili prototip uređaja da naudi američkom osoblju.
Visoki američki zvaničnik komentarišući izveštaj istakao je da misterija o uzrocima sindroma još uvek nije rešena i da vlada mora biti otvorena za mogućnost da „nemamo sve odgovore“. Iako su se pojavile spekulacije da bi Rusija mogla biti odgovorna za sindrom, Moskva je demantovala ove tvrdnje nazivajući ih „nepotkrijepljenim medijskim navodima“.