Američki ambasador u Kini rekao je u petak da je stav Pekinga o potencijalnoj zabrani TikTok-a u Sjedinjenim Državama „krajnje ironičan” s obzirom na cenzuru vladajuće Komunističke partije nad onlajn platformama unutar njenih granica.
Predstavnički dom američkog Kongresa u sredu je velikom većinom odobrio nacrt zakona koji bi primorao veoma popularnu aplikaciju za kratke video snimke da raskine sa svojom kineskom matičnom kompanijom ili se suoči sa zabranom širom zemlje.
Kina je oštro kritikovala odobrenje, osuđujući ono što je nazvao „banditskim“ mentalitetom Vašingtona i optužujući zakonodavce da „nepravedno potiskuju strane kompanije“.
Američki ambasador Nikolas Berns izrekao je u petak ukor, rekavši da je stav Pekinga neopravdan s obzirom da blokira rad mnogih zapadnih veb platformi u zemlji.
„Smatram da je krajnje ironično da su vladini zvaničnici ovde u Kini… kritikovali Sjedinjene Države zbog debate koju trenutno vodimo na TikTok-u“, rekao je Berns tokom onlajn seminara koji je održao East-Vest Center, američki- zasnovana istraživačka organizacija.
„Neće čak ni dozvoliti da TikTok bude dostupan za 1,4 milijarde Kineza“, rekao je on odgovarajući na pitanje o putevima američke javne diplomatije u Kini.
Kineska vlada strogo kontroliše širenje informacija na mreži i briše sadržaj društvenih medija koji smatra politički osetljivim.
Mnoge zapadne platforme, uključujući Gugl, Fejsbuk i Instagram, blokirane su da rade u zemlji.
TikTok-ova kineska matična kompanija BiteDance takođe pokreće zasebnu verziju aplikacije unutar Kine pod nazivom Douiin.
Neke zapadne vlade izrazile su zabrinutost zbog rastuće popularnosti TikToka, navodeći da vlasništvo nad aplikacijom čini podređenom Pekingu – tvrdnju koju TikTok poriče.
Očekuje se da će se predlog zakona, koji su takođe kritikovali kreatori i korisnici TikTok-a, suočiti sa težim izazovom u američkom Senatu.
Bela kuća je nagovestila da će predsednik Džo Bajden potpisati zakon ako stigne do njegovog stola.