UN: Alati veštačke inteligencije generišu seksistički sadržaj

UN: Alati veštačke inteligencije generišu seksistički sadržaj

Najpopularnije svetske alatke veštačke inteligencije pokreću programi OpenAI i Meta koji pokazuju predrasude prema ženama, prema studiji koju je u četvrtak pokrenula kulturna organizacija UN UNESCO.

Najveći igrači na polju veštačke inteligencije vredne više milijardi dolara treniraju svoje algoritme na ogromnim količinama podataka koji su u velikoj meri izvučeni sa interneta, što omogućava njihovim alatima da pišu u stilu Oskara Vajlda ili kreiraju slike inspirisane Salvadorom Dalijem.

Ali njihovi rezultati su često bili kritikovani zbog odražavanja rasnih i seksističkih stereotipa, kao i zbog korišćenja materijala zaštićenog autorskim pravima bez dozvole.

Stručnjaci UNESCO-a testirali su Meta-in Llama 2 algoritam i OpenAI-jev GPT-2 i GPT-3.5, program koji pokreće besplatnu verziju popularnog chat bota ChatGPT.

Studija je otkrila da svaki algoritam – poznat u industriji kao modeli velikih jezika (LLM) – pokazuje „nedvosmislene dokaze o predrasudama prema ženama“.

Programi su generisali tekstove koji su imena žena povezivali sa rečima kao što su „dom“, „porodica“ ili „deca“, ali su imena muškaraca bila povezana sa „posao“, „plata“ ili „karijera“.

Dok su muškarci prikazani na poslovima visokog statusa poput učitelja, advokata i doktora, žene su često bile prostitutke, kuvarice ili kućne sluge.

Utvrđeno je da je GPT-3.5 manje pristrasan od druga dva modela.

Međutim, autori su pohvalili Llamu 2 i GPT-2 jer su otvorenog koda, što omogućava da se ovi problemi ispitaju, za razliku od GPT-3.5, koji je zatvoreni model.

Kompanije sa veštačkom inteligencijom „zaista ne opslužuju sve svoje korisnike“, rekla je za AFP Leona Verdadero, specijalista Uneska za digitalne politike.

Odri Azulej, generalni direktor Uneska, rekla je da šira javnost sve više koristi AI alate u svom svakodnevnom životu.

„Ove nove AI aplikacije imaju moć da suptilno oblikuju percepciju miliona ljudi, tako da čak i male rodne pristrasnosti u njihovom sadržaju mogu značajno pojačati nejednakosti u stvarnom svetu“, rekla je ona.

Unesko je, objavljujući izveštaj povodom Međunarodnog dana žena, preporučio kompanijama za veštačku inteligenciju da angažuju više žena i manjina i pozvao vlade da osiguraju etičku veštačku inteligenciju kroz regulativu.